Petr Pravec je vedoucím skupiny Fyzika asteroidů na Astronomickém ústavu AV ČR. Zabývá se studiem fyzikálních vlastností asteroidů, se zaměřením na poznání jejich vývojových procesů, omezení nebezpečí jejich srážek se Zemí, a jejich potenciální využití jako zdroje surovin v budoucnu. Spolupracuje s řadou zahraničních kolegů, z nichž nejvýznamnější je spolupráce na pozorováních asteroidů s 1,54m Dánským dalekohledem na Evropské jižní observatoři v Chile. Je objevitelem, resp. spoluobjevitelem několika stovek asteroidů a jejich satelitů.
Oceněný projekt: Fyzikální a dynamické vlastnosti asteroidů cílených kosmickými sondami a jejich evoluční dráhy
NASA aktuálně monitoruje kolem 8 tisíc asteroidů, které se mohou dostat do blízkosti naší planety. Jednou z možností, jak zamezit nebezpečí srážky se Zemí, je odklon nebezpečných asteroidů pomocí kosmických sond.
Oceněný projekt se zaměřil na fyzikální vlastnosti a parametry vybraných asteroidů, které určil na základě jejich světelného toku stanoveného měřením na několika světových observatořích. Získané poznatky byly klíčové pro přípravu kosmických letů k těmto objektům a následnou interpretaci získaných dat.
Výsledky projektu byly využity například při americké misi DART, která v roce 2022 úspěšně otestovala technologii odklonění asteroidu nárazem sondy do něj. Cílem mise DART byla dvojice asteroidů Didymos-Dimorphos. Projekt k misi přispěl určením dráhy satelitu Dimorphos kolem primárního tělesa Didymos před a po nárazu sondy, a to změřením zákrytů a zatmění mezi oběma tělesy. Výsledky byly zásadní jak pro přesné navedení sondy k nárazu na Dimorphos, tak pro určení změny jeho dráhy a vyhodnocení účinnosti odklonu asteroidu.