Martin Volf působí jako vedoucí vědecké skupiny v Biologickém centru AV ČR. Během své vědecké kariéry absolvoval řadu stáží na zahraničních institucích, během nichž získal zkušenosti z různých oblastí biologie a chemické ekologie. Se svým týmem se snaží tyto disciplíny propojovat, což mu umožňuje získávat jedinečné poznatky o ekologii a evoluci rostlin. Jeho hlavním cílem je odhalit ekologické a evoluční mechanismy, které přispívají k obrovské diverzitě chemických látek produkovaných rostlinami.
Oceněný projekt: Proč je chemická obrana rostlin tak pestrá: role hmyzích herbivorů v diverzifikaci obranných mechanismů vrb
Rostliny produkují obrovské množství chemických látek — doposud jich bylo popsáno přes 200 tisíc.
V rámci oceněného projektu vědci zkoumali, proč rostliny vytvářejí tak rozmanitou škálu látek. Zjistili, že rostliny reagují na své prostředí různými chemickými strategiemi.
Například v drsných klimatických podmínkách se rostliny snaží být chemicky podobné a vytvářejí méně různorodé látky. Naopak, při útoku býložravého hmyzu volí zcela odlišnou taktiku – produkují co nejrozmanitější chemické látky, aby zmátly útočníky. Navíc, když jsou poškozeny hmyzem, začnou uvolňovat těkavé látky, které přivolávají predátory tohoto hmyzu, čímž získávají cenné spojence. Oceněný projekt, který se zaměřil na druhově bohaté a ekologicky dominantní vrby, odhalil, že tyto chemické látky mohou být velmi specifické a nést informace o druhu hmyzu, který rostlinu poškodil.
Výsledky výzkumu zásadně přispívají k našemu porozumění, jak prostředí formuje chemickou diverzitu rostlin a jak tato diverzita pomáhá rostlinám přežívat a prosperovat i v nepříznivých podmínkách.