Grantové agentuře České republiky (GA ČR) se podařilo rozšířit spolupráci s nejvýznamnější americkou grantovou agenturou National Science Foundation (NSF). Nově tak budou moci vědci z obou zemí společně pracovat na vědeckých projektech v oblasti kyberbezpečnosti. Očekává se, že na podporu tohoto tématu půjde několik milionů korun ročně.
„Ve světle současné celosvětové bezpečnostní situace je kyberbezpečnost jednou z klíčových oblastí, na kterou je nezbytné se zaměřit. To, že jsou Američané ochotni spolupracovat s českými vědci právě v této oblasti, je jasným důkazem toho, že USA považují Českou republiku za důvěryhodného partnera,“ řekl předseda GA ČR prof. Petr Baldrian.
Čeští a američtí vědci mohou již od srpna 2021 žádat o společné financování vědeckých projektů z oblasti umělé inteligence, nanotechnologií, věd o plazmatu či astronomie a astrofyziky. „Americká agentura si pečlivě vybírá, s kým spolupráci naváže. Tuto největší vědeckou spolupráci mezi oběma státy trvalo dohodnout přes dva roky. Věříme, že se nám ji do budoucna podaří rozšířit i na další oblasti výzkumu, nejen o kyberbezpečenost,“ říká předseda GA ČR.
O náklady na jednotlivé projekty se budou agentury dělit – českou část projektu bude financovat GA ČR a americkou NSF. Očekává se, že každá z agentur podpoří vědecké projekty v oblasti kyberbezpečnosti několika miliony korun ročně.
O Grantové agentuře České republiky
Grantová agentura ČR jako jediná instituce v ČR poskytuje z veřejných prostředků účelovou podporu výhradně na projekty základního výzkumu – v letošním roce ve výši přibližně 4,7 mld. Kč. V rámci vyhlášených programů financuje vědecké projekty jak erudovaných vědců a jejich týmů, tak mladých a začínajících vědeckých pracovníků. Každý rok GA ČR podpoří stovky výzkumných projektů, a to na základě několikastupňového transparentního výběrového procesu.
O National Science Foundation
National Science Foundation (Národní vědecká nadace) je nezávislá vládní agentura v USA, založená v roce 1950, která je odpovědná za podporu základního výzkumu. V roce 2023 hospodaří s přibližně 9,9 mld. USD, její granty jsou zdrojem pro zhruba 25 % univerzitního základního výzkumu v USA. V rámci vysoce prestižních soutěží podporuje agentura přibližně 11 000 projektů ročně. Financování NSF stálo u zrodu mnoha ve své době revolučních technologií, za dobu své existence podpořila 258 pozdějších držitelů Nobelovy ceny.