Julie Chytilová studuje otázky související s palčivými společenskými výzvami jako jsou dopady chudoby na lidské rozhodování, příčiny a následky válečných konfliktů, etnická diskriminace či faktory ovlivňující sociální a antisociální chování. Ve spolupráci s kolegy z ČR i ze zahraničí pro zodpovězení těchto otázek organizuje sběry dat pomocí ekonomických experimentů mezi relevantními vzorky populace, často v terénu, například v Ugandě, Keni, Gruzii či Indii.
Oceněný projekt: Determinanty prosociálního a antisociálního chování: poznatky z terénních ekonomických experimentů
Ovlivňuje život v chudobě lidské rozhodování, trpělivost a sklon k sociálnímu nebo naopak antisociálnímu chování?
Výzkum založený na metodách experimentální ekonomie mezi ugandskými farmáři ukazuje, že život v chudobě a pocit finanční tísně vede k tomu, že se lidé rozhodují netrpělivě – nechtějí čekat na výsledky a dávají přednost okamžitým výhodám. To může ovlivnit, jak se jim bude dařit v budoucnu a dostat je do „bludného kruhu chudoby“. Trpělivost je totiž jednou z důležitých podmínek ekonomického rozvoje. Ovlivňuje také ochotu spořit či investovat do zdraví a vzdělání. Předběžné výsledky projektu v Keni dále naznačují, že chudoba zvyšuje riziko neetického chování, jako je podvádění.
V diskuzích o tom, zda aktivně pomáhat lidem žijícím v chudobě, často zaznívají argumenty, že chudí lidé si svou situaci způsobili sami – svým nezodpovědným chováním. Výsledky výzkumu však poukazují na to, že vztah mezi chudobou a rozhodováním může mít i opačný směr. I krátkodobá pomoc může mít dlouhodobé pozitivní dopady na rozhodování a může zlepšit ekonomickou situaci chudých.