Na sociální síti Facebook od září minulého roku probíhal seriál přání význačných vědeckých osobností. Co GA ČR popřáli?
„GA ČR má v českém prostředí jedinečné postavení. Díky práci hodnoticích panelů určuje domácí standard kvality grantového financování, který je nezřídka míjen jinými poskytovateli. V posledním období se výrazněji snaží o podporu projektů s ambicí vytvoření podmínek k následnému dosahování i nejvyšších mezinárodních standardů, reprezentovaných zejména ERC. To je dobrý směr. GA ČR může spolu s dalšími institucemi promyšlenou návazností podpory nejlepších talentů v počátcích jejich samostatné dráhy pomoci k jejich rovnocennému postavení se světem, včetně získávání ERC grantů. Takový cíl je zodpovědností nás všech vůči naší zemi. Přejeme GA ČR do dalších let mnoho dobrých myšlenek a radosti z jejich uskutečnění k obecnému prospěchu.“
„Od univerzitních studií jsem toužila věnovat se výzkumu v obtížném oboru propojujícím matematiku a historii. Svůj první projekt GA ČR jsem získala v roce 1998 jako čerstvá absolventka doktorského studia. Otevřel mi cestu do světa vědy, umožnil publikování prvních rozsáhlejších výsledků několikaleté práce a nastartoval moji profesní kariéru. Moje další projekty financované GA ČR vedly k vytvoření mezinárodního týmu, který se věnuje vývoji matematiky, matematického myšlení a matematických komunit ve střední Evropě. Podařilo se nám proniknout do kvalitních časopisů, renomovaných nakladatelství, prezentovat výsledky bádání na zahraničních konferencích a spolupracovat se špičkovými historiky vědy. Bez podpory GA ČR by to bylo výrazně obtížnější, neboť vědu nelze dělat bez financí a dobrého zázemí.
Přeji GA ČR mnoho talentovaných badatelů všech oborů a zaměření, řadu kvalitních projektů s cennými a zajímavými výsledky, všestranně vzdělané, moudré a osvícené hodnotitele. Doufám, že agentura bude mít v následujících letech dostatek financí, aby mohla i nadále zlepšovat podmínky excelentního výzkumu v ČR.“
„Grantové agentury základního výzkumu jsou pevnou součástí podpory vědy ve všech vyspělých zemích a jejich oborová struktura a dopady podpory, kterou poskytují, jsou zásadní pro kvalitu a směřování výzkumu a vývoje národních výzkumných organizací. Proto jsou 30. narozeniny GAČRu vítanou příležitostí připomenout si jak špičkové výsledky, kterých bylo díky podpoře GAČRu dosaženo, tak i proměny, kterými agentura za tři dekády prošla, včetně let 2009-2013, kdy jsem se jako předseda oborové komise pro sociálněvědní a humanitní obory účastnil proměny nastavení hodnoticích procesů do podoby, která do značné míry přetrvává do dnešních dní. Agentura se v posledních letech také vydala směrem podpory excelence pomocí specificky zaměřených grantových schémat a přál bych jí, aby se toto zadání vydařilo a aby se díky GAČRu v širokém spektru vědních oborů navýšil počet samostatných nositelů mezinárodně špičkové výzkumné agendy působících v ČR.“
„I have only words of gratitude to the Czech Science Foundation (GA ČR) and all the people who are part of it for the support they give not only to senior researchers, but also to early career researchers like me. I am fully aware of the privilege and responsibility of obtaining a Junior Star grant, all the more so as someone whose research is in the humanities. Thank you very much therefore, GA ČR, for allowing me to establish an interdisciplinary team with which I seek, among other things, to revitalise and make long-term contributions to the studies on Bernard Bolzano. I wish that one day you will attain the stability you deserve to carry out your endeavour and that, in the meantime, you will be able to continue to overcome any obstacles you may face.“
„K výročí 30 let existence Grantové agentury České republiky přeji všem jejím představitelům a veškerému personálu hodně zdraví. V panelech instituce jsem se pohyboval po několik let a byla to pro mě velká škola.
Musím vzpomenout své první hodnocení grantových aplikací. Byl jsem do té doby vycvičen pouze z Interní grantové agentury Ministerstva zdravotnictví a tam bylo hodnocení otázkou několika málo desítek minut. Když jsem otevřel – pochopitelně na poslední chvíli – přibližně osm aplikací v GA ČR, propadl jsem panice a nakonec jsem pracoval do rána.
Do agentury jsem nastoupil za předsednictví prof. Netuky, kterého jsem – i jeho nástupce – považoval za skvělého manažera a komunikátora, a s nímž jsem, mohu říci, navázal osobní přátelství.
GA ČR považuji vedle Akademie věd ČR za nejlépe organizovanou a nejefektivnější velkou instituci související s vědou, a to v celých Čechách. Její základní parametry jsou dobře nastaveny a generují další dynamiku. Je politicky inertní.
Při členství v panelech a Vědecké radě GA ČR jsem se mnoho naučil, což jsem mohl zúročit v činnosti člena Rady vlády pro vědu a výzkum a v panelech Agentury zdravotnického výzkumu, pro kterou byla GA ČR velkou inspirací. Instituci přeji další rozvoj a nepochybuji, že se dostaví.“