Hanuš Seiner je absolventem oboru Fyzikální inženýrství na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. Od roku 2003 působí na Ústavu termomechaniky AV ČR, kde je v současnosti vedoucím Sekce mechaniky pevných látek. Zároveň přednáší a vede studenty na své alma mater. Zabývá se především mechanikou a elastodynamikou pokročilých slitin a jejich studiem pomocí laserově-ultrazvukových metod. Je spoluautorem více než 100 publikací v recenzovaných časopisech, s celkem více než 2,5 tis. citačních ohlasů.
Oceněný projekt: Pokročilá laserově-ultrazvuková charakterizace strukturních přechodů v kovech – analýza mimo platnost předpokladu homogenity
Využití laserových paprsků pro vyvolání a zároveň pro detekci ultrazvukových vln je inovativním přístupem ke zkoumání pevných látek, který se pohybuje na pomezí materiálových věd a fyzikální akustiky.
Vědci navrhli a zrealizovali nové experimentální metody, které umožňují použít laserově-ultrazvukovou charakterizaci pro nově vyvíjenou generaci slitin. Jedná se o materiály s širokým spektrem uplatnění v aplikacích, od aktivních mikromechanických prvků využitelných v přesných optických přístrojích nebo sdělovací technice, až po biokompatibilní materiály pro kloubní implantáty. Mnohé z těchto slitin mají složité mikrostruktury a neobvyklé elastické vlastnosti, což obojí přináší pro ultrazvukovou charakterizaci teoretické i experimentální výzvy.
Projekt nejenže posunul metodiku laserověultrazvukové analýzy pevných látek na vyšší úroveň, ale také přispěl k objevu několika nových slitin s unikátními vlastnostmi.