Předseda GA ČR: „Projekty hodnotí výhradně vědci“

Grantová agentura České republiky (GA ČR) na začátku dubna ukončila přijímání návrhů vědeckých projektů do svých soutěží. Projekty, které se začnou řešit od příštího roku, vstupují do hodnocení, na kterém se podílí přes 500 českých i zahraničních vědců.

„Letos jsme obdrželi zhruba o necelých 10 % návrhů projektů více než v minulém roce. Částečně je to dáno tím, že jsme spustili novou soutěž Návratové granty. Zájem o ni překonal naše očekávání – žádostí se sešlo téměř 130. U nejvyužívanější soutěže Standardní projekty vzrostl počet návrhů projektů asi o 4,5 %,“ komentuje počty návrhů předseda GA ČR prof. Milan Jirsa. „Kolik projektů budeme moci financovat není zatím jasné – vše závisí na státním rozpočtu. Přesto nás těší, kolik vědců má důvěru v nás a naše hodnocení.“

Jaká je šance na úspěch?

Grantová agentura České republiky financuje pouze excelentní základní výzkum. Od letošního roku je financováno přibližně 18,5 % návrhů projektů, které se do jejích soutěží přihlásily minulý rok. „Kdybychom měli neomezené prostředky, financovali bychom od letošního roku dalších 10 % projektů, které doporučili naši hodnotitelé,“ dodává předseda GA ČR. „Bohužel se stává, že kvůli rozpočtovým omezením zůstane řada kvalitních projektů každý rok takzvaně pod čarou.“

Kolik projektů bude financováno v letošních soutěžích tedy není jasné. „Vše záleží na tom, kolik peněz GA ČR dostane ze státního rozpočtu pro příští rok,“ říká Milan Jirsa. „Doufáme, že podpoříme větší počet projektů než v minulých letech, kdy jsme se dostali na naše historická, více než třicetiletá, minima.“

Ve vysoké konkurenci často neuspějí ani věhlasní badatelé nebo kvalitní projekty. „Při hodnocení se bere obzvláště v potaz to, co vědec realisticky plánuje dokázat. Závisí na tom, jak kvalitně projekt, tedy svůj budoucí výzkum, vědci připraví, a co má vědě přinést,“ říká Milan Jirsa. „Pokud si i sebelepší nebo věhlasný vědec podá nepromyšlený nebo jinak nekvalitně připravený projekt, nemá šanci uspět.“

Velmi podstatné je také vybrat správnou soutěž – například u vysoce výběrových projektů EXPRO se obvykle financuje jen několik projektů a úspěšnost se pohybuje okolo 10 %. V takzvaných standardních projektech je šance mnohem vyšší. „Máme v nabídce i soutěže výhradně pro začínající vědce, aby nemuseli soutěžit se zkušenými badateli. Ukázalo se ale, že i začínající vědci mají dobré šance ve standardních projektech,“ dodává Jirsa.

Jak probíhá hodnocení?

Hodnoticí proces, kterým projdou všechny návrhy projektů a který trvá přibližně 6 měsíců, vychází z procesu Evropské výzkumné rady (ERC) – nejprestižnějšího evropského poskytovatele grantové podpory. „Návrhy projektů zaslané do soutěží GA ČR hodnotí výhradně vědci. Za desítky let existence agentury již máme dost zkušeností i odborníků na všechny oblasti, aby hodnocení bylo na vysoké úrovni,“ říká předseda GA ČR.

Hodnotitelé jsou vždy odborníci na danou oblast výzkumu a aktivně působí na různých českých i zahraničních vědeckých pracovištích. Jejich minimální kvalifikace je získání titulu Ph.D., nicméně většina má kvalifikaci ještě vyšší (33 % profesorů a 29 % docentů). Z nominovaných vědců vybírá hodnotitele komise složená z člena vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), předsednictva GA ČR a vědecké rady GA ČR.

Aby byla pokryta celá šíře základního výzkumu, v panelech a oborových komisích působí přes 500 vědců, z čehož pro vysoce výběrové soutěže EXPRO a JUNIOR STAR jsou tyto orgány složeny výhradně ze zahraničních expertů.

Proces hodnocení je u všech soutěží GA ČR dvoufázový. V první fázi čtyři hodnotitelé projekt důkladně prostudují a ohodnotí, tato hodnocení spolu s projektem jsou zevrubně diskutována na zasedání panelu a/nebo oborové komise (podle procesu hodnocení dané soutěže) a stvrzena předsednictvem GA ČR. Až polovina nejlepších projektů postupuje do druhé fáze, kde na ně vypracovávají další posudky zahraniční vědci. Jejich hodnocení je pak opět diskutováno na zasedání panelu a/nebo oborové komise a je sestaveno pořadí projektů pro financování. Předsednictvo GA ČR následně podle dostupných finančních prostředků rozhodne o financování projektů dle pořadí stanoveného výše zmíněnými odbornými orgány.

„Důvěru k našemu hodnocení chovají i naše partnerské zahraniční agentury, které na základě něho společně s námi financují mezinárodní projekty, aniž by je samy hodnotily. Výsledky hodnocení předáváme i některým českým institucím. Ty financují výzkum, na který v našem rozpočtu již nezbyly prostředky,“ uzavírá Jirsa.