Dobře nastavený jaderný kompas pomáhá hledat nové materiály i léky

Využití magnetické rezonance je nejviditelnější ve zdravotnictví. Tato metoda je ale neocenitelná rovněž při určování složení nových materiálů anebo třeba proteinů v živých organismech. Zdeněk Tošner z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vytváří postupy, které vědcům v Česku i ve světě pomáhají měření vylepšit. Za svůj výzkum byl v minulosti nominován na Cenu předsedy Grantové agentury ČR.

Díky filmům a seriálům z lékařského prostředí zná téměř každý vyšetření magnetickou rezonancí. Pacient je vsunutý do tunelu, kterým je vlastně velký magnet. S jeho pomocí je možné určit, jak jsou v těle rozmístěna vodíková jádra, čili voda, která tvoří většinu těla. Podle toho pak přístroj zobrazí vnitřní orgány a další struktury.

Toto technicky složité lékařské využití je však ještě relativně jednoduché ve srovnání s magnetickou rezonancí nasazenou na analýzu dalších materiálů.

Nejenom na složení, ale i na struktuře záleží

„V tomto případě nesledujeme jenom vodík, ale také množství různých jiných atomů. Mezi nejběžnější patří uhlík, fosfor, fluor, dusík, který je významný pro proteiny, křemík a hliník v materiálových vědách,“ vysvětluje Zdeněk Tošner.

Magnetická rezonance je založena na spinu, což je kvantová vlastnost částic, kterou klasická fyzika nezná. Jde o vnitřní moment hybnosti, jehož hodnota je pro každou částici přesně daná. Spin mají kromě elementárních částic, jako jsou protony či elektrony, také jádra atomů. A díky tomu se dají nukleární magnetickou rezonancí identifikovat.

„Zkoumaný vzorek vložíme do přístroje se silným magnetickým polem. Spiny částic ve vzorku se částečně zorientují podle magnetického pole, ale hlavně se začnou chovat jako dětská káča, jejíž osa se otáčí kolem svislé polohy. V magnetické rezonanci pak měříme frekvenci takového otáčení. Různá atomová jádra se nacházejí v různě pozměněném lokálním magnetickém poli a otáčejí se různou rychlostí. Podle toho je můžeme odlišit,“ popisuje doktor Tošner. „Není to tak, že okamžitě poznáme, jaké částice nebo atomy uvnitř jsou. Musíme vědět, co hledáme, a tomu přizpůsobíme použitou metodu.“

Ještě podstatnější je, že z výsledků získaných tímto „jaderným kompasem“ se dá vysledovat, jak jsou atomy vzájemně spojeny chemickými vazbami, a také vypočítat jejich pozici v molekule, a to podle toho, jak se atomy v magnetickém poli vzájemně ovlivňují. Tato pozice je významná proto, že určuje strukturu materiálu, z níž vyplývají vlastnosti materiálu.

Výrazně je to vidět například u proteinů. Stává se, že dvě bílkoviny v lidském těle mají úplně stejné chemické složení, ale jedna je užitečná nebo neškodná, kdežto druhá vyvolává onemocnění. Stojí za tím fakt, že má jinou prostorovou strukturu a jinak se váže na lidské tkáně. Díky znalosti této struktury pak vědci mimo jiné vyvíjejí léky, které by se měly „nalepit“ přesně na tvar nechtěného proteinu, a zabránit tak jeho zachycení v tkáních.

 

Zdeněk Tošner mění měřicí sondu v supravodivém magnetu.Zdeněk Tošner mění měřicí sondu v supravodivém magnetu. (Foto: PřF UK)

Sada postupů pro vědce z celého světa

Některé zkoumané vzorky je možné rozpustit ve vhodném rozpouštědle. V něm se může molekula volně otáčet, díky čemuž se dá lépe změřit. Oproti tomu průmyslové materiály zůstávají v pevném skupenství a také bílkoviny bývají pevně zakotveny v buněčné membráně. Jejich molekuly tedy nemohou volně rotovat. Otáčet se v přístroji musí celý vzorek. Postup měření je proto podstatně složitější. A právě tím se zabývá Zdeněk Tošner, a to i v projektu, na němž spolupracoval s kolegy z Technické univerzity v Mnichově a za který byl nominován na Cenu předsedy Grantové agentury ČR.

Využili při tom takzvanou teorii optimálních procesů, což je matematický postup výhodného řízení složitých činností ovlivňovaných mnoha proměnnými. V tomto případě jde o ozařování vzorků radiofrekvenčními pulzy tak, aby se podařilo získat výsledek co nejdříve a s co největší citlivostí.

„Vypracovali jsme vlastně speciální sadu postupů, které se dají úspěšně využít při charakterizaci nerozpustných proteinů magnetickou rezonancí,“ shrnuje Zdeněk Tošner. Výsledky vědci publikovali v uznávaných odborných časopisech Science Advances, Journal of the American Chemical Society či Angewandte Chemie.

„Kolegové se na nás obracejí s prosbou o radu, který náš postup by měli nejlépe využít ve svých měřeních,“ popisuje využití metody doktor Tošner. „A často se o tom, že náš postup použil někdo v zahraničí, dozvím až z odborné databáze, která zachytí citaci některého našeho článku. Jeho autoři poctivě zaznamenali, že při svém výzkumu použili naše postupy měření. A to potěší.“

 

Zdeněk Tošner

RNDr. Zdeněk Tošner. Ph.D.

Narodil se v roce 1976. Vystudoval biofyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze, doktorát z fyzikální chemie získal ve společném programu na Stockholmské univerzitě a Univerzitě Karlově.

Nyní působí na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Jeho hlavním vědeckým zájmem jsou metody měření nukleární magnetickou rezonancí.

 

Projekt nominovaný na Cenu předsedy Grantové agentury ČR: Vývoj experimentů nukleární magnetické rezonance pevné fáze pro studium proteinů pomocí teorie optimálních procesů

 

Úvodní ilustrace: Umělecké ztvárnění experimentu nukleární magnetické rezonance pro Journal of the American Chemical Society. Práškový vzorek v rotorku se otáčí uvnitř cívky orientované pod úhlem 54,7° vzhledem ke směru vnějšího magnetického pole. Pomocí cívky se vytvářejí sofistikované radiofrekvenční pulzy symbolizované čísly.

Ilustrace: Jan Blahut, Tomáš Belloň

Jedenáct nových mezinárodních projektů

Grantová agentura ČR (GA ČR) podpoří ve spolupráci s partnerskými zahraničními agenturami celkem jedenáct nových mezinárodních projektů – šest projektů s rakouskou agenturou FWF a po dvou s německou DFG a se švýcarskou SNSF. Poslední, trilaterální projekt pak bude spolufinancován rakouskou a německou agenturou.

Návrhy projektů prošly hodnocením formou Lead Agency, kdy návrhy hodnotí pouze jedna ze zapojených agentur a druhá od ní hodnocení přebírá. GA ČR vystupovala jako hodnoticí agentura u tří česko-rakouských projektů, jednoho česko-německého a u trilaterálního projektu, u ostatních převzala hodnocení od partnerských agentur. Řešení projektů začne v dubnu nebo červenci letošního roku a potrvá tři roky.

Česko-rakouské projekty (GA ČR – FWF)

Registrační číslo Navrhovatel Název Uchazeč Doba trvání Oborová komise
25-15655K RNDr. Matouš Hrdinka, Ph.D. Polo like kinase 1 in oral squamous cell carcinoma: Exploration of Novel Biological Functions and Innovative Therapeutic Approaches Fakultní nemocnice Ostrava 3 roky OK3 – lékařské a biologické vědy
25-17259K Ing. Tomáš Pevný, Ph.D. Fundamental Tradeoffs for Information Hiding in Generated Media (DETERMINE) Fakulta elektrotechnická, České vysoké učení technické v Praze 3 roky OK1 – technické vědy
25-16582K RNDr. Jan Borovička, Ph.D. Unraveling enigmatic arsenic speciation in mushrooms Geologický ústav AV ČR, v.v.i. 3 roky OK5 – zemědělské a biologicko-environmentální vědy

 

Česko-německý projekt (GA ČR – DFG)

Registrační číslo Navrhovatel Název Uchazeč Doba trvání Oborová komise
25-18015K Mgr. Zdeněk Mašín, PhD Attosecond photoionization dynamics in complex molecules including relativistic and substrate effects Univerzita Karlova, Matematicko-fyzikální fakulta 3 roky OK2 – vědy o neživé přírodě

 

Česko-rakousko-německý projekt (GA ČR – FWF – DFG)

Registrační číslo Navrhovatel Název Uchazeč Doba trvání Oborová komise
25-15289K doc. RNDr. Petr Sváček, Ph.D. Mucosal waves on vocal folds in voice production Fakulta strojní, České vysoké učení technické v Praze 3 roky OK1 – technické vědy

 

Švýcarsko-české projekty (SNSF – GA ČR)

Reg. č. Navrhovatel Název projektu Uchazeč Doba řešení
25-19510L Ing. Pavel Bartl, Ph.D. ELektroChemie s HOmology Roentgenia (ELCHOR) České vysoké učení technické v Praze, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská 3 roky
25-19309L RNDr. Monika Cahová, PhD. Fermentované potraviny a zdraví kostí: Výzkum osy střevo-kost u veganek před menopauzou Institut klinické a experimentální medicíny 3 roky

 

Rakousko-české projekty (FWF – GA ČR)

Reg. č. Navrhovatel Název projektu Uchazeč Doba řešení
25-16240L Mgr. Jaroslav Kočišek, Ph.D. Záchyt elektronů na triazoly a jejích komplexy Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v.v.i. 3 roky
25-19190L Dr Filis Morina Kovem indukovaná rezistence papriky vůči Botrytis cinerea Biologické centrum AV ČR, v.v.i. 3 roky
25-18949L Ing. Ludmila Martínková, CSc. DSc. Synergické strategie: Hybridní „multitarget“ léčiva pro Alzheimerovu chorobu Mikrobiologický ústav AV ČR, v.v.i. 3 roky

 

Německo-český projekt (DFG – GA ČR)

Reg. č. Navrhovatel Název projektu Uchazeč Doba řešení
24-15138L Jakub Benda Ultrarychlá elektronová a jaderná dynamika ve fotoionizaci molekul studovaná metodou RABBITT Matematicko-fyzikální fakulta, Univerzita Karlova 3 roky

 

Spolupráce s dotčenými agenturami probíhá díky iniciativě WEAVE. Jejím cílem je odstranit bariéry mezinárodní vědecké spolupráce a propojit 12 evropských agentur podporujících základní výzkum.

Další podpořené mezinárodní projekty budou oznamovány po jejich schválení všemi zapojenými agenturami.

 

 

Seminář s předsedou GA ČR – Praha, 28. 2. 2025

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Vyhlášení soutěží pro rok 2026

Grantová agentura České republiky (GA ČR) vyhlašuje výzvy k podávání návrhů projektů do soutěží standardní projekty, JUNIOR STAR, POSTDOC INDIVIDUAL FELLOWSHIP, mezinárodní projekty a nově také Návratové granty, které jsou určené pro vědkyně a vědce po kariérní přestávce.

„Největší novinkou letošního roku jsou Návratové granty. Vědkyně a vědci po přerušení kariéry, například kvůli rodičovské dovolené, se díky nim budou moci vrátit do vědy a vést svůj výzkumný projekt,“ podotýká předseda GA ČR prof. Milan Jirsa. „Věříme, že tím podpoříme rovnost ve výzkumu i zvýšíme počet žen-vědkyň, jejichž podíl je v České republice nejnižší v Evropě.“

Návrhy projektů s počátkem řešení v roce 2026 je možné podávat do 3. dubna 2025. Výsledky soutěží budou vyhlášeny na konci října a listopadu letošního roku. U mezinárodních soutěží a výzev budou výsledky oznámeny později, v závislosti na dohodě se zahraniční agenturou.

Návrhy projektů budou posouzeny v několikastupňovém transparentním hodnoticím procesu, na kterém se mimo odborníků z českých výzkumných institucí podílejí i zahraniční odborní oponenti. Neexistuje podpořený projekt, který by neprošel zahraničním hodnocením. V případě vysoce výběrových projektů JUNIOR STAR a také soutěže EXPRO, jejíž vyhlášení se opět očekává v příštím roce, je tento proces v gesci pouze zahraničních expertů.

Standardní projekty tvoří základ účelové podpory základního výzkumu v České republice – každý rok jich GA ČR financuje několik stovek, a to již od svého vzniku v roce 1993. Jejich prostřednictvím je podporován nejlepší základní výzkum ve všech oblastech. Návrhy projektů s obvyklou délkou řešení 3 roky mohou podávat všichni badatelé a jejich týmy bez ohledu na délku jejich vědecké kariéry. Projekty jsou hodnoceny na základě několikastupňového výběrového procesu.

Soutěž JUNIOR STAR se tradičně setkává s velkým zájmem navrhovatelů z řad excelentních začínajících vědkyň a vědců (do 8 let od získání titulu Ph.D.) ze všech oblastí základního výzkumu, kteří již publikovali v prestižních mezinárodních časopisech a mají za sebou významnou zahraniční zkušenost. Cílem pětiletých projektů s celkovým rozpočtem až 25 milionů Kč je poskytnout příležitost k vědeckému osamostatnění řešitele, včetně případného založení vlastní výzkumné skupiny, která do české vědy přinese nová badatelská témata. Na hodnocení projektů se podílejí výhradně zahraniční hodnotitelé.

Soutěže POSTDOC INDVIDUAL FELLOWSHIP (PIF) jsou určeny pro badatelky a badatele, kteří dokončili doktorské studium v posledních čtyřech letech. Je možné zažádat o výjezdový grant (varianta OUTGOING), který vědcům z českých institucí umožní bádat dva roky na prestižním výzkumném pracovišti na světě s podmínkou jednoho dalšího roku stráveného na pracovišti v České republice. K dispozici je také příjezdový grant (varianta INCOMING), díky kterému se bude postdoktorand nebo postdoktorandka moci vrátit do České republiky, anebo zahraniční vědec nebo vědkyně zahájit kariéru na českém pracovišti.

Logo - Návratové granty

Návratové granty jsou nejnovější grantovou soutěží poprvé vyhlášenou letos. Ty umožní excelentním vědkyním a vědcům znovunastartovat kariéru po jejím přerušení rodičovskou dovolenou nebo kvůli péči o závislou osobu. Návratové granty jsou určeny pro vědkyně a vědce z českých institucí, kteří dokončili doktorské studium v posledních deseti letech (tato lhůta se prodlužuje o kariérní přestávky). Projekt je možné podat do dvou let od ukončení karierní přestávky spojené s péčí o dítě nebo jinou závislou osobu v délce alespoň rok. Délka trvání podpory bude záviset na zvolené výši úvazku a bude dva až čtyři roky.

Návrhy mezinárodních projektů je možné podávat do soutěží vypsaných společně se zahraničními agenturami, se kterými má GA ČR uzavřenou dohodu o spolupráci. Návrhy projektů hodnotí buď obě agentury zároveň (bilaterální spolupráce), nebo jsou doporučeny k financování jen jednou agenturou a druhá její doporučení přejímá (Lead Agency spolupráce).

Zapojené agentury na principu bilaterální spolupráce

Zapojené agentury na principu Lead Agency

Další mezinárodní výzvy na základě spolupráce Lead Agency mohou být vypsány v průběhu roku.

 

UŽITEČNÉ ODKAZY

Výzva pro podávání projektů na principu Lead Agency 2026

Grantová agentura ČR vyhlašuje výzvu pro podávání projektů na principu hodnocení Lead Agency s předpokládaným počátkem řešení v roce 2026. Výzva se týká projektů podávaných ke GA ČR v roli Lead Agency v rámci iniciativy Weave.

Agentury zapojené do této výzvy:

Lhůta pro podávání návrhů projektů začíná 13. 2. 2025.

Návrhy projektů v rámci iniciativy Weave je možné podávat do 3. 4. 2025.

Pravidla pro podávání návrhů projektů a formuláře čestných prohlášení k prokázání způsobilosti naleznete níže v příloze nebo v záložce Zadávací dokumentace.

Čestná prohlášení/prohlášení o způsobilosti zasílejte GA ČR datovou schránkou a8uadk4, a to nejpozději do 3. 4. 2025. Předmět zprávy je „Způsobilost“. Je nutné také doložit výpis z evidence skutečných majitelů.

 

Důležité upozornění ke spolupráci s NCN:

V případě, že v roli Lead Agency vystupuje GA ČR a rozpočet v eurech u polské části rozpočtu uvedený v žádosti podané u GA ČR se výrazně liší od rozpočtu ve zlotých uvedeného v žádosti podané u NCN do systému OSF, bude projekt vyřazen z formálních důvodů. Aktuálně platný kurz pro přepočet euro/zlotý je dostupný na stránkách NCN.

Dalším důvodem pro vyřazení z formálních důvodů na straně NCN je nesoulad informací na české a polské straně v počtu členů týmů a jejich zařazení včetně výše požadovaných mezd.

Česká část žádosti musí obsahovat podrobný rozpis finančních požadavků včetně zdůvodnění, a to i co se týče polské strany projektu. Tyto informace přitom musí souhlasit s údaji uvedenými v polské přihlášce k NCN.

 

Potřebujete poradit?

 

Další informace

Výzva pro podávání projektů Lead Agency – GA ČR partnerskou organizací – kontinuální výzvy

Grantová agentura ČR vyhlašuje výzvu pro podávání projektů na principu hodnocení Lead Agency s předpokládaným počátkem řešení v roce 2026. Výzva se týká projektů, ve kterých GA ČR vystupuje v roli partnerské organizace v rámci iniciativy Weave a s americkou agenturou National Science Foundation (NSF).

Spolupracující agentury:

Další partnerské agentury mají své výzvy uveřejněné zvlášť – momentálně běžící výzvy naleznete na stránce Aktuální výzvy.

Upozorňujeme, že v aplikaci pro podání návrhu projektu GRIS je potřeba projekt založit ve výzvě Lead Agency – Partner Organization – 2026.

Lhůta pro podávání návrhů projektů začíná 13. 2. 2025.

Konečný termín pro podávání návrhů projektů je stanovený zahraničními agenturami. Pravidlem je, že česká část návrhu musí být doručena do 7 dnů od podání k partnerské agentuře.

Pravidla pro podávání návrhů projektů a formuláře čestných prohlášení k prokázání způsobilosti naleznete níže v příloze nebo v záložce Zadávací dokumentace.

Čestná prohlášení / prohlášení o způsobilosti zasílejte GA ČR datovou schránkou a8uadk4, a to nejpozději do 7 dnů od podání návrhů u partnerské agentury, která má celoroční výzvu. Předmět zprávy je „Způsobilost“. Je nutné také doložit výpis z evidence skutečných majitelů.

Specifikace pro výzvu v rámci iniciativy Weave

Výzva s DFG a FWF je kontinuální. Česká část návrhu projektu musí být doručena GA ČR do 7 dnů od podání návrhu projektu k DFG nebo FWF. Projekty mohou být bilaterální nebo trilaterální (kombinace se všemi agenturami, se kterými GA ČR spolupracuje v rámci této iniciativy). Doba řešení české části projektu jsou 2 nebo 3 roky.

Specifikace pro výzvu s americkou NSF

Výzva je kontinuální. Česká část návrhu projektu musí být doručena GA ČR do 7 dnů od podání návrhu projektu k NSF. Projekty jsou pouze bilaterální. Doba řešení české části projektu jsou 3 roky.

Specifické náležitosti přihlášky do výzvy NSF a GA ČR nestanovené v rámci Pravidel

Potřebujete poradit?

Další informace

Výzva pro podávání švýcarsko-českých projektů

Grantová agentura České republiky (GA ČR) ve spolupráci se švýcarskou agenturou Swiss National Science Foundation (SNSF) vyhlašuje výzvu pro podávání návrhů projektů na principu hodnocení Lead Agency s předpokládaným počátkem řešení v roce 2026. GA ČR v této výzvě vystupuje v roli partnerské organizace – projekty hodnotí SNSF a GA ČR výsledky hodnocení přejímá. Výzva je vyhlášena v rámci iniciativy Weave.

Švýcarská agentura určila v roce 2025 dva termíny pro podávání návrhů projektů, a to 1. 4. a 1. 10. 2025. Pro termín 1. 4. 2024 je předpokládaný počátek řešení 1. 1. 2026, pro termín 1. 10. 2025 je to 1. 7. 2026.

Českou část návrhu projektu je možné podat nejpozději 7 dní po zvoleném termínu na švýcarské straně, tedy do 8. 4., případně 8. 10. 2025.

Na švýcarské straně je možné podávat projekty kontinuálně, tedy i po 1. 10. 2025 (nejbližší termín pro podávání pak bude v dubnu 2026, počátek řešení v roce 2027). Na české straně bude výzva pro podávání projektů s počátkem řešení v roce 2027 otevřena opět v únoru 2026.

Upozorňujeme, že v aplikaci pro podání návrhu projektu GRIS je potřeba projekt založit ve výzvě Lead Agency – Partner Organization – 2026.

 

Čestná prohlášení / prohlášení o způsobilosti zasílejte do datové schránky GA ČR s identifikátorem a8uadk4, a to nejpozději do 8. 4. 2025, respektive do 8. 10. 2025. Předmět zprávy je „Způsobilost“. Je nutné také doložit úplný výpis z evidence skutečných majitelů uchazeče.

Projekty jsou max. tříleté, GA ČR umožňuje délku trvání projektu 24, nebo 36 měsíců. Doba řešení musí být u všech řešitelů stejně dlouhá.

Souběhy návrhů projektů

Pro souběhy návrhů projektů, ve kterých vystupuje stejná osoba navrhovatele nebo spolunavrhovatele, platí pravidlo stanovené v čl. 3 odst. 12 Pravidel.

 

Návrhy projektů podané do této výzvy se budou započítávat do maximálního počtu návrhů projektů podaných do soutěží a výzev s předpokládaným počátkem řešení v roce 2026.

 Potřebujete poradit?

 Další informace

 

 

 

 

 

 

 

LA projekty 2026 – přehled pravidel

Letošním rokem naše agentura spolupracuje na LA projektech v rámci iniciativy Weave a také s americkou agenturou NSF.

SPOLUPRACUJÍCÍ AGENTURY WEAVE:

S uvedenými agenturami je možné podat bilaterální i trilaterální projekt. Všechny agentury letos vystupují v roli Lead Agency i partnerské organizace.

GA ČR JAKO PARTNERSKÁ AGENTURA

Český navrhovatel prostřednictvím aplikace GRIS podá potřebné informace a kopii vědecké části projektu, která je zahraničním partnerem podávána k domovské agentuře. Do aplikace GRIS jsou také nahrána zvláštní povolení, pokud je práce na projektu vyžaduje. Zvlášť datovou schránkou se ještě zasílá potvrzení o způsobilosti/čestné prohlášení. Předmět zprávy je „Způsobilost“. Je také nutné doložit výpis z evidence skutečných majitelů.

Na straně GA ČR bude provedena formální kontrola a kontrola financí, které se řídí dokumentem Pravidla pro Mezinárodní grantové projekty hodnocené na principu Lead Agency (LA granty) – 2026. Pravidla jsou zveřejněna v první polovině února. Odborné hodnocení vědecké stránky projektu proběhne na straně zahraniční Lead Agency.

S agenturou NSF – USA vystupuje GA ČR vždy v roli partnerské organizace. Podat je možné pouze bilaterální projekty. Doba řešení jsou 3 roky.

Specifické náležitosti přihlášky s americkou agenturou NSF nestanovené v rámci Pravidel:

GA ČR JAKO LEAD AGENCY

Pokud je GA ČR v roli Lead Agency, je postup pro podávání a hodnocení projektů uveden v dokumentu Pravidla pro Mezinárodní grantové projekty hodnocené na principu Lead Agency (LA granty) – 2026. Uchazeči vyplní přihlášku v aplikaci GRIS. Do aplikace GRIS jsou také nahrána zvláštní povolení, pokud je práce na projektu vyžaduje. Zvlášť datovou schránkou se ještě zasílá potvrzení o způsobilosti. Předmět zprávy je „Způsobilost“. Je také nutné doložit výpis z evidence skutečných majitelů.

Za účelem dosažení vysoké úrovně kvality návrhů LA projektů doporučených k financování budou LA návrhy hodnoceny společně se standardními projekty.

Trilaterální návrhy je možné podávat se všemi spolupracujícími agenturami v rámci iniciativy Weave.

Důležité upozornění ke spolupráci s NCN:

GA ČR jako Lead Agency GA ČR jako partnerská agentura
Weave Weave, NSF
Pravidla pro Mezinárodní grantové projekty hodnocené na principu Lead Agency (LA granty) – 2026 – Lead agentura Pravidla pro Mezinárodní grantové projekty hodnocené na principu Lead Agency (LA granty) – 2026 – partnerská agentura
Prohlášení o způsobilosti (datová schránka) Prohlášení o způsobilosti (datová schránka)
Kopie zahraničního návrhu podávaného k LA (GRIS), u spolupráce s NSF se nepřikládá
Termín pro podávání dle instrukcí GA ČR Termín pro podávání dle instrukcí dané Lead Agency
GRIS – vyplnit hodnoticí panel GRIS – vyplnit panel OKG (Oddělení kontroly grantů)
Životopis zahraničního partnera – ANO (GRIS) Životopis zahraničního partnera – NE

Na základě vašich dotazů budeme tento text průběžně aktualizovat a tvořit FAQ. Dotazy je možné zasílat na la@gacr.cz.

Vyhlášení veřejné soutěže Mezinárodní-bilaterální projekty 2026

Grantová agentura ČR vyhlašuje veřejnou soutěž na podporu mezinárodních (bilaterálních) projektů s předpokládaným počátkem řešení v roce 2026.

Zapojené agentury na principu bilaterální spolupráce:

Další mezinárodní projekty je možné podat do výzev vypsaných na základě spolupráce Lead agency.

Zadávací dokumentace pro mezinárodní (bilaterální) projekty 2026 a formuláře čestných prohlášení k prokázání způsobilosti naleznete níže nebo na stránce Zadávací dokumentace.

UŽITEČNÉ ODKAZY

Vyhlášení veřejné soutěže Návratové granty 2026

Grantová agentura ČR vyhlašuje veřejnou soutěž na podporu Návratových grantů s předpokládaným počátkem řešení v roce 2026.

Zadávací dokumentaci pro Návratové granty a formulář čestného prohlášení k prokázání způsobilosti naleznete níže nebo v záložce Zadávací dokumentace.

UŽITEČNÉ ODKAZY