Výzvy do předsednictva a vědecké rady GA ČR

Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) vypsala výzvy k podávání návrhů kandidátů/kandidátek do předsednictva GA ČR a do vědecké rady GA ČR a na předsedy/předsedkyně těchto orgánů. Termín pro podání návrhů je 13. září 2024.

Výzva na 2 členky / členy předsednictva GA ČR a předsedkyni / předsedu GA ČR

RVVI vypisuje výzvu s ohledem na končící funkční období předsedy prof. RNDr. Petra Baldriana, Ph.D., a členky předsednictva RNDr. Alice Valkárové, DrSc., kteří v rámci předsednictva GA ČR zodpovídají za oblast zemědělských a biologicko-environmentálních věd a věd o neživé přírodě.

Funkční období členů předsednictva je čtyřleté s možností jmenování nejvýše na dvě po sobě následující období.

Předpokládané zahájení výkonu funkce je prosinec 2024 / leden 2025.

Výzva na 2 členky / členy vědecké rady GA ČR a předsedkyni / předsedu vědecké rady GA ČR

Vědecká rada je koncepčním orgánem, který zejména navrhuje předsednictvu GA ČR ustavení a zaměření oborových komisí, skupiny grantových projektů a jejich zaměření, vyhodnocuje vědeckou úroveň GA ČR a navrhuje potřebná opatření.

Funkční období členů vědecké rady je čtyřleté s možností jmenování nejvýše na dvě po sobě následující období.

GA ČR a otevřená věda

Grantová agentura České republiky (GA ČR) se aktivně podílí na podpoře otevřené vědy (Open Science) s cílem zvýšení transparentnosti a přístupnosti výsledků vědeckého výzkumu jí podpořených projektů. Náklady spojené s principy otevřené vědy je možné hradit z rozpočtu uděleného grantu.

Otevřená data (Open Data)

Výzkumná data jsou nezbytná k možnosti ověření a dalšího využití výsledků výzkumu. Aby GA ČR dostála svým zákonným povinnostem v oblasti otevřených dat, zahrnula správu výzkumných dat do politiky podpory grantových projektů. Cíle této politiky:

  • všechny vědecké publikace vzniklé v rámci projektů financovaných GA ČR mají dohledatelná otevřená data (se zákonnými výjimkami jako ochrana duševního vlastnictví, obchodního tajemství, bezpečnosti státu nebo oprávněných obchodních zájmů příjemce nebo třetí osoby)
  • řešitelé projektů GA ČR předkládají plán správy dat (Data Management Plan – DMP) nejpozději k datu doručení první dílčí zprávy projektu a pravidelně tento plán aktualizují
  • otevřená data naplňují principy FAIR, tj. jsou dohledatelná, přístupná, interoperabilní a opětovně využitelná (Findable, Accessible, Interoperable, and Reusable)
  • náklady spojené s otevřenými daty jsou způsobilými náklady projektu, GA ČR doporučuje zřídit v rámci projektu pozici odborníka na správu dat (data stewarda)

Plán správy dat (Data Management Plan)

Plán správy dat je předkládaný GA ČR nejpozději s první dílčí zprávou (pro projekty řešené od roku 2025 a pozdější), v případě potřeby je nezbytné ho aktualizovat, a to v další předložené dílčí nebo závěrečné zprávě o řešení projektu.

Plán správy dat by měl obsahovat minimálně informace o tom:

  • jaká výzkumná data bude příjemce v rámci projektu vytvářet, zpracovávat nebo sbírat
  • jaké metody a zásady jejich správy příjemce použije
  • zda a jakým způsobem budou data sdílena, publikována nebo uveřejňována, případně odůvodnění, proč nemohou být výzkumná data šířena a zveřejňována (příjemce nezveřejní informace o výzkumných datech, jejichž zveřejněním by došlo k nepřiměřenému zásahu do práva na ochranu duševního vlastnictví, obchodního tajemství, bezpečnosti státu nebo oprávněných obchodních zájmů příjemce nebo třetí osoby)
  • jakým způsobem budou data ukládána během řešení projektu a uchovávána po skončení projektu

Jako vhodný nástroj pro vytváření a správu plánu správy dat GA ČR doporučuje využít následujících, ale i jiných vhodných nástrojů, jako jsou například:

Otevřený přístup (Open Access)

Vědecké publikace zveřejněné ve formě otevřeného přístupu mohou být čteny, stahovány a používány badatelskou komunitou i širokou veřejností bez omezení. Přestože je tato forma publikování vědeckých výsledků obvykle spojena s finančními náklady, GA ČR ji doporučuje využívat, protože vede k větší využitelnosti nových poznatků a tím také ke zvýšení efektivity vynaložených prostředků na řešení projektů. GA ČR podporuje otevřený přístup ve všech jeho formátech, tj. Green Open Access, Gold Open Access i Diamond Open Access. Z prostředků grantů je možné hradit náklady na publikování formou otevřeného přístupu.

Za posledních 10 let se počet publikací projektů financovaných GA ČR publikovaných v otevřeném režimu zdvojnásobil.

GA ČR respektuje svobodnou volbu řešitelů vybrat, jakou formou a v jakých publikačních mediích budou svoje výsledky publikovat. Publikovat formou otevřeného přístupu je pro řešitele projektů financovaných GA ČR doporučené, nikoli povinné. Je odpovědností každého vědce zvážit, v jakém vědeckém časopisu je vhodné výstupy svého výzkumu zveřejnit, a to i s ohledem na předpokládaný dopad publikace ve vědecké komunitě, kvalitu recenzního řízení i na praxi daného vědního oboru apod.

Publikování v otevřeném přístupu zdarma s CzechELib

GA ČR je členskou institucí Národního centra CzechELib Národní technické knihovny, které mimo dalších svých aktivit podporuje i publikování v režimu otevřeného přístupu. Možnost publikovat zdarma v režimu otevřeného přístupu ve vybraných časopisech mají díky CzechELib autoři prakticky ze všech klíčových institucí, které jsou součástí tohoto konsorcia. CzechELib sdružuje celkem 130 institucí. Pro možnost publikovat zdarma je nezbytné, aby vydavatel zvoleného časopisu měl tzv. transformační smlouvu s NTK a instituce korespondujícího autora byla součástí této smlouvy s vydavatelem – v úhrnu smlouvy pokrývají téměř 9 000 odborných časopisů u 14 vydavatelů.

Podívejte se na seznam všech časopisů a detailní podmínky pro získání tokenu k publikování zdarma.

 

 

Nové mezinárodní projekty s USA, Německem a Rakouskem

Grantová agentura České republiky (GA ČR) podpoří ve spolupráci s partnerskými agenturami čtyři nové mezinárodní projekty, a to po jednom projektu s americkou National Science Foundation (NSF) a německou Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) a dva s rakouskou Fonds zur Förderung der wissenschaftlichen Forschung (FWF).

Všechny projekty budou zahájeny ještě v letošním roce s dobou řešení tři roky. Projekty byly hodnoceny formou Lead Agency, kdy jedna z agentur provede hodnocení návrhu projektu, jehož výsledky jsou následně převzaty partnerskou agenturou. GA ČR figurovala u těchto nově podpořených projektů jako partnerská agentura, která převzala výsledky hodnocení. Každá agentura financuje náklady vědců ze své země.

Projekt financovaný DFG a GA ČR

Reg. č. Navrhovatel Název projektu Uchazeč Doba řešení
24-13597L Ing. Petr Štěpánek, Ph.D. Prolomení limitu přesnosti systému DORIS způsobeném hodinami Výzkumný ústav geodetický, topografický a kartografický, v.v.i. 3 roky

 

Projekty financované FWF a GA ČR

Reg. č. Navrhovatel Název projektu Uchazeč Doba řešení
24-13337L doc. RNDr. Lukáš Chrpa, Ph.D. Revertování efektů akcí: teorie a praxe České vysoké učení technické v Praze, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky 3 roky
24-14624L prof. Ing. Ivan Křupka, Ph.D. Tření ve valivých kontaktech za přítomnosti suspenzí Vysoké učení technické v Brně, Fakulta strojního inženýrství 3 roky

 

Projekt financovaný NSF a GA ČR

Reg. č. Navrhovatel Název projektu Uchazeč Doba řešení
24-14395L Evgeny Gelfer Koherentní záření elektronů při interakci s intenzivními laserovými pulzy Extreme Light Infrastructure ERIC
(ELI ERIC)
3 roky

 

S FWF a DFG je GA ČR propojena také díky iniciativě Weave, jejímž cílem je ustanovit partnerství mezi 12 evropskými agenturami podporujícími základní výzkum. V rámci této iniciativy lze podávat také trilaterální projekty.

 

 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Termín pro podání chorvatsko-českých projektů o týden prodloužen

Návrhy projektů je nově možné posílat do výzvy pro podávání chorvatsko-českých projektů, vyhlášené 28. 3. 2024 společně s chorvatskou agenturou Hrvatska zaklada za znanost (HRZZ) v rámci iniciativy Weave, do 24. 5. 2024 (pro část projektu podávanou GA ČR) a do 17. 5. 2024 (pro část projektu podávanou HRZZ).

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

GA ČR oslavila 30 let

Grantová agentura České republiky (GA ČR) za dobu své třicetileté existence financovala přes 20 tisíc projektů základního výzkumu za více než 71 mld. Kč. Jak si své výročí v minulých měsících připomenula?

GA ČR: Cesty excelence v základním výzkumu

Více než sedmdesátistránková publikace obsahuje fakta a zajímavosti týkající se minulosti, přítomnosti, ale i budoucnosti GA ČR. Kterých milníků agentura za 30 let dosáhla? Jaké je její poslání a v jakých soutěžích projekty financuje? Co podpořené projekty přinesly? Jak vypadají konkrétní vědecká témata? To a mnohem více zjistíte v publikaci.

Publikace GA ČR: Cesty excelence v základním výzkumu

 

30 osobností přeje GA ČR ke 30. výročí

Na sociální síti Facebook od září minulého roku probíhal seriál přání význačných vědeckých osobností. Co GA ČR popřáli?

Zvláštní příloha časopisu Vesmír

Ve spolupráci s časopisem Vesmír vyšla u příležitosti 30 let GA ČR zvláštní příloha věnovaná tomuto výročí. Mimo infografiky příloha také podrobně seznamuje s pěti podpořenými projekty z různých oblastí výzkumu.

Vesmír - 30 let GA ČR

 

GA ČR si své výročí připomínala také pomocí upraveného loga. V duchu oslav tohoto jubilea proběhlo v minulém roce i předávání Cen předsedy GA ČR.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Zveřejněny protokoly hodnocení dílčích a závěrečných zpráv

V aplikaci pro podávání a správu grantových projektů (GRIS) byly zveřejněny protokoly hodnocení dílčích a závěrečných zpráv pro Standardní projekty, Mezinárodní (bilaterální) projekty, a Lead agency projekty (CEUS/WEAVE). Hodnocení najdete v detailu projektu v záložce „Progress Reports, Final Reports“ na řádku dílčí/závěrečné zprávy za rok 2023 (2023 Progress/Final Report ) ve sloupci „Protocol (Public)“.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Nové česko-německé projekty se zaměří na finanční modely a studium vrozených srdečních vad

Grantová agentura České republiky (GA ČR) podpoří ve spolupráci se svou partnerskou agenturou z Německa Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) dva nové výzkumné projekty. Cílem prvního je vyvinout finanční modely, které budou schopny zachytit komplexní jevy na finančních trzích. Druhý z nově podpořených projektů se pak zaměří na výzkum vrozených srdečních vad.

Oba projekty se začnou řešit ještě v letošním roce. Návrhy projektů prošly hodnocením formou Lead Agency, kdy návrh projektu hodnotí pouze jedna ze zúčastněných agentur a druhá od ní hodnocení přebírá. GA ČR vystupovala jako hodnoticí agentura u projektu RNDr. Hany Kolesové, Ph.D., u projektu prof. Iriny Perfiljevy, CSc., jí byla německá agentura DFG. Každá z agentur financujte náklady na řešení z jejího státu.

Česko-německý projekt (GA ČR–DFG)

Registrační číslo Navrhovatel Název Uchazeč Doba trvání Oborová komise
24-12330K RNDr. Hana Kolesova, Ph.D. Inovativní přístup ke studiu patologií vrozených srdečních vad Univerzita Karlova, 1. lékařská fakulta 3 OK3 – lékařské a biologické vědy

 

Německo-český projekt (DFG–GA ČR)

Registrační číslo Navrhovatel Název projektu Uchazeč Doba řešení
24-10177L Prof. Irina Perfiljeva, CSc. Frakční a fuzzy-frakční transport v neuspořádaném prostředí Ostravská univerzita, Centrum excelence IT4Innovations, divize OU, Ústav pro výzkum a aplikace fuzzy modelování 3 roky

 

Spolupráce s Německem, ale i dalšími zeměmi, probíhá díky iniciativě WEAVE, která vznikla s cílem odstranit bariéry přeshraniční vědecké spolupráce a propojit celkem 12 evropských agentur.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Belgická agentura hledá zahraniční experty do panelů

Belgická agentura Research Foundation Flanders (FWO) hledá zahraniční hodnotitele do svých panelů, a to napříč všemi obory základního výzkumu.

Je možné se přihlásit do 28. dubna 2024.

Více informací naleznete na stránkách FWO.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Čeští vědci budou pracovat na pěti nových projektech s vědci z Německa, Rakouska a Švýcarska

Grantová agentura České republiky (GA ČR) podpoří společně s partnerskými agenturami pět nových mezinárodních projektů. Jedná se o dva projekty s německou Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG), jeden s rakouskou Fonds zur Förderung der wissenschaftlichen Forschung (FWF) a dva se švýcarskou Swiss National Science Foundation (SNSF).

Všechny projekty se začnou řešit ještě v letošním roce a jejich předpokládaná doba trvání jsou tři roky. Návrhy projektů byly hodnoceny formou Lead Agency, kdy jsou projekty hodnoceny pouze jednou ze zapojených agentur a druhá od ní hodnocení přebírá. GA ČR vystupovala jako Lead Agency v případě jednoho česko-německého projektu, u ostatních obdržela hodnocení návrhů od partnerských agentur. Každá z agentur bude hradit tu část nákladů, která připadne na vědce z její země.

 

Projekt financovaný GA ČR a DFG

Registrační číslo Navrhovatel Název Uchazeč Doba trvání Oborová komise
24-10511K doc. PhDr. Hana Vlhová-Wörner, Ph.D. Recepce francouzské liturgické hudby ve střední Evropě ve vrcholném středověku Masarykův ústav a Archiv AV ČR, v.v.i. 3 OK4 – společenské a humanitní vědy

 

Projekt financovaný DFG a GA ČR

Reg. č. Navrhovatel Instituce Název projektu Doba řešení
24-13677L Ing. Vojtěch Bareš, Ph.D. České vysoké učení technické v Praze, Fakulta stavební Pokročilá kombinace dat z oportunistických senzorů a geostacionárních satelitů pro kvantitativní odhad srážek (MERGOSAT) 3 roky

 

Projekt financovaný FWF a GA ČR

Reg. č. Navrhovatel Instituce Název projektu Doba řešení
24-13238L RNDr. Pavla Sojková, Ph.D. Biologické centrum AV ČR, v.v.i. Potrava nebo nepřítel: interakce rybomorek
s červenými krvinkami
3 roky

 

Projekty financované SNSF a GA ČR

Reg. č. Navrhovatel Instituce Název projektu Doba řešení
24-14077L prof. MUDr. Václav Liška, Ph.D. Univerzita Karlova, Lékařská fakulta v Plzni Vývoj dvouvrstvého polymerového patche pro prevenci jizevnatého hojení anastomóz 3 roky
24-14097L RNDr. Štefan Vajda, CSc., Dr. habil. Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v.v.i. Překonání bariér mezi modelovými a skutečnými katalyzátory pro suché reformování metanu 3 roky

 

Tyto a další mezinárodní spolupráce probíhají díky iniciativě Weave, které je GA ČR zakládajícím členem a jejímž cílem je propojit celkem 12 evropských agentur podporujících základní výzkum.

 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Termíny pro odevzdání zahraničních částí návrhů projektů – bilaterální projekty

V souladu se zadávací dokumentací pro mezinárodní projekty na rok 2025 (čl. 3.2. odst. (4)) musí uchazeč po podání návrhu projektu předložit Grantové agentuře České republiky v elektronické podobě (skrze ISDS s identifikátorem „ntq92qs“) návrh projektu zahraničního navrhovatele podaného k zahraničnímu poskytovateli (pokud není v době podání českého návrhu projektu k dispozici). Jako předmět zprávy uveďte název agentury – zahraniční část.

Zahraniční část návrhu projektu s tchajwanskou NSTC je nutné zaslat nejpozději do 17. 4. 2024 a s korejskou NRF nejpozději do 14. 7. 2024.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY