Tribuny plné příběhů: Jak Češi začali fandit fotbalu

Češi fotbal nejen hráli, ale také o něm psali, fotografovali ho a hádali se kvůli němu v hospodách i na stadionech. Fanouškovství ve 20. a 30. letech minulého století ukazuje, že stadiony byly nejen místem sportovního výkonu, ale i dějištěm společenských vztahů a podnikání. Vývoji dějin českého fotbalu se věnuje historik Martin Pelc ze Slezské univerzity v Opavě, který byl za svůj výzkum v minulosti nominován na Cenu předsedy GA ČR.

Na otázku, proč je fotbal celosvětově úspěšný sport, neexistuje uspokojivá odpověď. „Myslím, že je to dáno tím, že jde o kolektivní sport a hracím nástrojem je noha. To je v kontrastu s tím, že většinu věcí jsme zvyklí dělat rukama,“ říká historik Martin Pelc.

Dějiny českého fotbalu se začaly psát v 90. letech 19. století. V té době byl fotbal zálibou měšťanských elit a šlechty, kteří měli na hru dostatek času i financí a znali anglický vzor. Český fotbal se pak začal profesionalizovat kolem roku 1925, tedy zhruba o 40 let později než ve Velké Británii. Po roce 1927 se začala nabídka soutěžních zápasů více podobat té, kterou známe dnes, a v roce 1929 vznikla profesionální československá liga.

S profesionalizací českého fotbalu se pojí nejen řada technických inovací, ale také nárůst nabídky fanouškovských předmětů, což oddílům přinášelo značné tržby. Ve 30. letech byla paleta možností velmi široká a zahrnovala třeba suvenýry, pamětní medaile, odznáčky, sběratelské kartičky v čokoládách nebo cigaretách (Sparty i Slavie). Prodávaly se také předměty denní potřeby s logy klubu nebo významnými hráči, třeba s Františkem Pláničkou. Součástí fotbalu byly také reklamy na různé produkty, zmínit můžeme například automobil ŠKODA Popular, hodinky, klobouky a další předměty.

Po stopách fanoušků v archivu i na fotografiích

Na rozdíl od politických dějin, které se dají zkoumat díky písemnostem v archivech, se musel Martin Pelc a jeho tým poohlédnout po jiných zdrojích, které zachycovaly všední každodenní aspekty návštěvy fotbalového zápasu nebo jiných sportovních utkání.

Vědci proto prošli stovky digitalizovaných fotografií, které jsou uloženy v Archivu tělesné výchovy a sportu Národního muzea. Dalším zdrojem byly tisíce stran denního tisku a hlavně časopisů, protože za první republiky už u nás vycházela řada obrázkových společenských nebo sportovních časopisů jako Pestrý týden, Salon nebo STAR.

„Z kvalitních fotografií nebo filmových záznamů můžeme nepřímo odvodit, kdo byli návštěvníci utkání, jak fungovalo občerstvení nebo podle oblečení můžeme soudit, která sociální vrstva chodila na hlavní tribunu k sezení nebo na nejlevnější místa k stání,“ popisuje historik. „Na hlavní tribuně bylo nejvíce žen a dětí, protože tam se chodilo nejenom koukat na fotbal, ale také reprezentovat a setkávat se s dalšími příslušníky elit. Na ostatních místech ženy skoro chyběly i proto, že se v této době příliš netolerovalo, aby žena šla do společnosti bez doprovodu muže,“ dodává.

Už před první světovou válkou byly s fotbalem spojeny silné emoce. Jsou zdokumentovány velké výtržnosti, například střet více než 300 fanoušků po zápase Vysočan a Libně, z nichž někteří skončili v nemocnici.

Ve 30. letech byly některé spory velmi vyhrocené, zejména pak v nejnižších venkovských soutěžích, kde se hospodské rvačky přenesly na fotbalová hřiště, což v sezóně 1934/35 vyústilo ve vydání nařízení, aby všechny prvoligové stadiony měly v předepsané výši bariéru, přes kterou se diváci nedostanou na hrací plochu.

Jaká byla nejčastější nadávka pro rozhodčího? Mrkev nebo mlha. Obě slova narážela na to, že rozhodčí špatně vidí, co se děje na hrací ploše. Obě urážky byly natolik rozšířené, že je najdeme i ve filmu a knize Muži v ofsajdu i dalších beletristických textech, které spadají do období první republiky a věnují se fotbalové tematice.

„Překvapila mě šíře kulturní a umělecké reflexe fotbalového fanouškovství z té doby. Znal jsem kromě Mužů v ofsajdu možná jednu, dvě další knihy, ale děl, která se odehrávají na reálných fotbalových stadionech při reálných historicky významných zápasech, existuje mnohem více. Dostaly se mi do ruky také humoristické knihy, které fotbalové fanouškovství přímo tematizují,“ komentuje množství dostupné literatury Martin Pelc.

dobová ilustrace

Co hledá fanoušek na tribuně? Odpovědi psychologů a filozofů

Už ve 20. a 30. letech se začal objevovat odborný diskurs o sportovním fanouškovství. Řada psychologů, filozofů, kulturních teoretiků nebo kritiků se začala nad fotbalem zamýšlet z celospolečenské perspektivy. Kladli si otázky, proč je fotbal a diváctví tak populární nebo proč existují neurvalí fanoušci.

V časopise Přítomnost našel Martin Pelc článek ruského imigranta Stěpana Vereščaka, ve kterém popisoval nejdůležitější psychologické příčiny, „proč lidé chodí na fotbal“. Ukazuje v něm, že fotbal představuje ventil antropologické potřeby identifikovat se s nějakou skupinou nebo jednotlivcem. Navíc je mnohem jednodušší vítězit prostřednictvím oblíbeného týmu, než sám obětovat velikou námahu jiné aktivitě s nejasným výsledkem. A když se zrovna nedaří, tak je možné se zlobit na někoho jiného než sám na sebe. Zdá se tedy, že i když se světový fotbal mění a posouvá, určité aspekty diváctví zůstávají.

 

doc. Mgr. Martin Pelc, Ph.D.doc. Mgr. Martin Pelc, Ph.D.

Dva nové německo-české projekty

Grantová agentura ČR (GA ČR) ve spolupráci s německou agenturou Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) podpoří dva nové mezinárodní projekty. Jejich řešení potrvá tři roky.

Návrhy projektů byly hodnoceny formou Lead Agency, kdy návrhy hodnotí pouze jedna ze zapojených agentur (v tomto případě DFG) a druhá od ní hodnocení přebírá. Agentury pokrývají náklady vědců na řešení projektu ze svého státu.

Německo-české projekty (DFG – GA ČR)

Reg. č. Navrhovatel Název projektu Uchazeč Doba řešení
25-16690L Mgr. David Cielontko, Ph.D. Exploring Textual Fluidity in Parabiblical Literature Univerzita Karlova, Evangelická teologická fakulta 3 roky
25-19188L Ing. Tomáš Vlach, Ph.D. Fire resistance of lightweight constructions made of carbon concrete composites České vysoké učení technické v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov 3 roky

 

Spolupráce s německou agenturou, ale i s dalšími evropskými partnery je realizována prostřednictvím iniciativy WEAVE. Jejím cílem je odstranění překážek v mezinárodní vědecké spolupráci a propojení celkem 12 evropských agentur zaměřených na podporu základního výzkumu.

Informace o dalších podpořených mezinárodních projektech budou zveřejňovány po jejich schválení všemi zúčastněnými agenturami.

 

 

Zemřel prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych.

Ve věku 75 let zemřel prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych., přední český psychiatr, vědec, pedagog a zakladatel Národního ústavu duševního zdraví. Významně se podílel i na činnosti Grantové agentury České republiky, kde osm let působil v předsednictvu.

Profesor Höschl absolvoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a svou profesní dráhu zahájil ve Výzkumném ústavu psychiatrickém v Bohnicích. Po roce 1989 se stal děkanem 3. lékařské fakulty UK, kde po mnoho let vedl Kliniku psychiatrie a lékařské psychologie.

Od roku 1990 stál v čele Psychiatrického centra Praha, které pod jeho vedením prošlo významnou proměnou a postupně se rozvinulo v moderní výzkumné a klinické pracoviště – Národní ústav duševního zdraví. Ve své odborné činnosti se zaměřoval zejména na biologickou psychiatrii, psychofarmakologii a neuroendokrinologii.

Byl autorem stovek odborných publikací, monografií i učebnic, členem redakčních rad řady prestižních mezinárodních časopisů a nositelem mnoha profesních ocenění.

V předsednictvu GA ČR působil v letech 2008–2016, kde měl na starost oblast lékařských a biologických věd. Budeme si jej navždy pamatovat jako člověka, který okouzloval svým humorem, energií, nadhledem a především lidským přístupem.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Vědci objevili parazita, který vymyslel evoluční fintu

Objev mezinárodního týmu vědců pod vedením Ostravské univerzity rozšiřuje naše znalosti o jednobuněčných organismech. U mikroskopického parazita žijícího v těle much vědci za podpory GA ČR popsali unikátní buněčné složky, které mu umožňují přežít v extrémních podmínkách. Své závěry nyní zveřejnili v prestižním vědeckém časopise PNAS.

Dva mikroskopičtí paraziti žijící v těle much rozšiřují náš pohled na to, co všechno je v přírodě možné. Vědci z Ostravské univerzity, Biologického centra Akademie věd ČR a dalších institucí v Evropě a USA popsali v prestižním časopise PNAS zásadní rozdíly v genetice a způsobu, jakým tyto organismy získávají energii pro život.

Porovnávali jsme dva příbuzné parazity rodu Vickermania. Vickermania spadyakhi jsme získali teprve nedávno v přírodě severního Ruska z hostitelské mouchy bzučivky. Vickermania ingenoplastis je naopak v laboratoři už od roku 1971. A právě u tohoto dlouhodobě kultivovaného druhu jsme objevili zásadní změnu. Jeho buňka ztratila schopnost vyrábět energii tradičním způsobem. Mitochondrie, tedy pomyslné buněčné elektrárny, tak u ní fungují opačně, než je běžné. Dle všeho se u tohoto bičíkovce vyvinul neobvyklý způsob přežití jako reakce na život v umělých podmínkách. Něco takového jsme u složitějších organismů ještě nikdy neviděli,“ vysvětluje profesor Vjačeslav Jurčenko z Ostravské univerzity.

U mikroskopického parazita, který prošel více než padesátiletým chovem v laboratoři, vědci nenašli části enzymů, jež jsou klíčové pro běžné fungování buněk. Zjistili, že podobně jako téměř všechny buňky využívá mitochondriální enzym ATP syntázu, ale u tohoto parazita pracuje obráceně – energii nevyrábí, ale naopak spotřebovává, aby udržel buňku při životě.

Zjistili jsme, že se oba zkoumaní parazité výrazně liší v genetické výbavě. Zatímco parazit izolovaný z přírody má stovky kroužků DNA, které nesou instrukce pro úpravu RNA, laboratorně kultivovaný parazit si jich uchoval jen zlomek. Jinými slovy, rychle poztrácel spoustu své genetické informace, jako kdybychom z knížky vytrhali celé kapitoly a pak se snažili pochopit její obsah. Takto výrazná ztráta genetické složitosti během laboratorního vývoje je z evolučního hlediska naprosto fascinující,“ říká profesor Julius Lukeš z Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích.

Objev mezinárodního vědeckého týmu dalece přesahuje mikrosvět parazitů. V budoucnu by tak mohl pomoci lépe porozumět tomu, jak se může v relativně krátkém čase proměňovat genetická informace a jak se buňky dokážou přizpůsobit měnícím se podmínkám prostředí.

Naše poznatky posouvají hranice toho, co jsme si dosud mysleli o evoluci a fungování mitochondrií. Zároveň ukazují, že dlouhodobý pobyt v laboratorních podmínkách může zásadně ovlivnit biologii organismu a tím i naše chápání základních principů fungování buněk. Zjištěné informace mohou být cenné také při zkoumání, jak se buňky přizpůsobují léčbě nebo reagují na změny prostředí, včetně těch způsobených klimatickou změnou,“ uzavírá profesor Vjačeslav Jurčenko s tím, že jde o jasný důkaz důležitosti podpory základního výzkumu.

Výzkum financovala Grantová agentura České republiky (GA ČR) a byl podpořen v rámci evropského projektu LERCO (Life Environment Research Center Ostrava).

 

Zdroj: Ostravská univerzita

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Předseda GA ČR: „Projekty hodnotí výhradně vědci“

Grantová agentura České republiky (GA ČR) na začátku dubna ukončila přijímání návrhů vědeckých projektů do svých soutěží. Projekty, které se začnou řešit od příštího roku, vstupují do hodnocení, na kterém se podílí přes 500 českých i zahraničních vědců.

„Letos jsme obdrželi zhruba o necelých 10 % návrhů projektů více než v minulém roce. Částečně je to dáno tím, že jsme spustili novou soutěž Návratové granty. Zájem o ni překonal naše očekávání – žádostí se sešlo téměř 130. U nejvyužívanější soutěže Standardní projekty vzrostl počet návrhů projektů asi o 4,5 %,“ komentuje počty návrhů předseda GA ČR prof. Milan Jirsa. „Kolik projektů budeme moci financovat není zatím jasné – vše závisí na státním rozpočtu. Přesto nás těší, kolik vědců má důvěru v nás a naše hodnocení.“

Jaká je šance na úspěch?

Grantová agentura České republiky financuje pouze excelentní základní výzkum. Od letošního roku je financováno přibližně 18,5 % návrhů projektů, které se do jejích soutěží přihlásily minulý rok. „Kdybychom měli neomezené prostředky, financovali bychom od letošního roku dalších 10 % projektů, které doporučili naši hodnotitelé,“ dodává předseda GA ČR. „Bohužel se stává, že kvůli rozpočtovým omezením zůstane řada kvalitních projektů každý rok takzvaně pod čarou.“

Kolik projektů bude financováno v letošních soutěžích tedy není jasné. „Vše záleží na tom, kolik peněz GA ČR dostane ze státního rozpočtu pro příští rok,“ říká Milan Jirsa. „Doufáme, že podpoříme větší počet projektů než v minulých letech, kdy jsme se dostali na naše historická, více než třicetiletá, minima.“

Ve vysoké konkurenci často neuspějí ani věhlasní badatelé nebo kvalitní projekty. „Při hodnocení se bere obzvláště v potaz to, co vědec realisticky plánuje dokázat. Závisí na tom, jak kvalitně projekt, tedy svůj budoucí výzkum, vědci připraví, a co má vědě přinést,“ říká Milan Jirsa. „Pokud si i sebelepší nebo věhlasný vědec podá nepromyšlený nebo jinak nekvalitně připravený projekt, nemá šanci uspět.“

Velmi podstatné je také vybrat správnou soutěž – například u vysoce výběrových projektů EXPRO se obvykle financuje jen několik projektů a úspěšnost se pohybuje okolo 10 %. V takzvaných standardních projektech je šance mnohem vyšší. „Máme v nabídce i soutěže výhradně pro začínající vědce, aby nemuseli soutěžit se zkušenými badateli. Ukázalo se ale, že i začínající vědci mají dobré šance ve standardních projektech,“ dodává Jirsa.

Jak probíhá hodnocení?

Hodnoticí proces, kterým projdou všechny návrhy projektů a který trvá přibližně 6 měsíců, vychází z procesu Evropské výzkumné rady (ERC) – nejprestižnějšího evropského poskytovatele grantové podpory. „Návrhy projektů zaslané do soutěží GA ČR hodnotí výhradně vědci. Za desítky let existence agentury již máme dost zkušeností i odborníků na všechny oblasti, aby hodnocení bylo na vysoké úrovni,“ říká předseda GA ČR.

Hodnotitelé jsou vždy odborníci na danou oblast výzkumu a aktivně působí na různých českých i zahraničních vědeckých pracovištích. Jejich minimální kvalifikace je získání titulu Ph.D., nicméně většina má kvalifikaci ještě vyšší (33 % profesorů a 29 % docentů). Z nominovaných vědců vybírá hodnotitele komise složená z člena vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), předsednictva GA ČR a vědecké rady GA ČR.

Aby byla pokryta celá šíře základního výzkumu, v panelech a oborových komisích působí přes 500 vědců, z čehož pro vysoce výběrové soutěže EXPRO a JUNIOR STAR jsou tyto orgány složeny výhradně ze zahraničních expertů.

Proces hodnocení je u všech soutěží GA ČR dvoufázový. V první fázi čtyři hodnotitelé projekt důkladně prostudují a ohodnotí, tato hodnocení spolu s projektem jsou zevrubně diskutována na zasedání panelu a/nebo oborové komise (podle procesu hodnocení dané soutěže) a stvrzena předsednictvem GA ČR. Až polovina nejlepších projektů postupuje do druhé fáze, kde na ně vypracovávají další posudky zahraniční vědci. Jejich hodnocení je pak opět diskutováno na zasedání panelu a/nebo oborové komise a je sestaveno pořadí projektů pro financování. Předsednictvo GA ČR následně podle dostupných finančních prostředků rozhodne o financování projektů dle pořadí stanoveného výše zmíněnými odbornými orgány.

„Důvěru k našemu hodnocení chovají i naše partnerské zahraniční agentury, které na základě něho společně s námi financují mezinárodní projekty, aniž by je samy hodnotily. Výsledky hodnocení předáváme i některým českým institucím. Ty financují výzkum, na který v našem rozpočtu již nezbyly prostředky,“ uzavírá Jirsa.

 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Tropické cyklóny mohou zpomalit úbytek tajgy způsobený klimatickou změnou

Oteplování a sucho způsobují rapidní úbytek stromového patra v jižní oblasti boreálních lesů (tajgy). Druhy mírného pásma zároveň nejsou schopny dostatečně rychle migrovat na sever a obsadit uvolněný prostor. Výsledkem je degradace a zánik těchto ekosystémů. Vědci z Botanického ústavu AV ČR za podpory GA ČR zjistili, že pozitivní vliv na zasažené oblasti mohou mít překvapivě tropické cyklóny. 

Studie přináší nový pohled na vliv tropických cyklónů, které v důsledku klimatické změny stále častěji zasahují právě jižní okraj tajgy. Autoři studie naznačují, že tyto extrémní meteorologické jevy mohou zpomalit úbytek boreálních lesů hned několika způsoby.

Tropické cyklóny přinášejí srážky do oblastí postižených suchem, čímž mohou zmírnit jednu z hlavních příčin úmrtnosti stromů v tajze. Zároveň narušují husté porosty jehličnanů, čímž otevírají prostor pro rychlejší uchycení stromů mírného pásma, které by se jinak pod uzavřeným zápojem tajgy neprosadily,“ vysvětluje Jan Altman, první autor studie.

Dalším zásadním problémem jsou požáry, které se v důsledku sucha a nahromadění mrtvého dřeva v jižní tajze vyskytují stále častěji. Studie naznačuje, že zmírnění rozsahu sucha a podpora šíření listnatých stromů, které jsou vůči požárům odolnější než jehličnany, by mohly vést ke snížení rizika vzniku požárů a jejich šíření.

I když tropické cyklóny vnímáme primárně jako destruktivní sílu, v kontextu probíhající klimatické změny mohou paradoxně pomoci zpomalit degradaci jižní části tajgy a usnadnit přechod k odolnějšímu lesnímu ekosystému,“ dodává Altman.

Vědci zdůrazňují, že je nezbytné pokračovat v dlouhodobém monitoringu těchto procesů a posoudit, do jaké míry mohou tropické cyklóny skutečně přispět ke stabilizaci ekosystémů zasaženým klimatickou změnou na severní polokouli.

Studie vznikla za podpory Grantové agentury České republiky a dlouhodobého výzkumného rozvojového projektu Akademie věd České republiky.

 

Zdroj: AV ČR

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Termíny pro odevzdání zahraničních částí návrhů projektů – bilaterální projekty

V souladu se zadávací dokumentací pro mezinárodní projekty na rok 2026 (čl. 3.2. odst. (4)) musí uchazeč po podání návrhu projektu předložit Grantové agentuře České republiky v elektronické podobě (skrze ISDS s identifikátorem „ntq92qs“) návrh projektu zahraničního navrhovatele podaného k zahraničnímu poskytovateli (pokud není v době podání českého návrhu projektu k dispozici). Jako předmět zprávy uveďte „název agentury – zahraniční část.“

Zahraniční část návrhu projektu s tchajwanskou NSTC je nutné zaslat nejpozději do 24. 4. 2025 a s korejskou NRF nejpozději do 11. 7. 2025.

V případě, že zahraniční rozpočet korejského týmu není v době podávání českého návrhu projektu znám (Part B – Financial Plan v EUR), je nutné ho dodatečně zaslat ve formě korespondující tabulky spolu s kopií zahraničního návrhu projektu datovou schránkou do 11. 7. 2025.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY