Skip to content
Grantová agentura ČR (GA ČR) ve spolupráci s německou Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) a polskou Narodowe Centrum Nauki (NCN) podpoří nový trilaterální projekt. Za českou stranu na něm budou pracovat vědci z Mikrobiologického ústavu AV ČR.
Návrh tříletého projektu byl zhodnocen formou Lead Agency, kdy návrhy vědeckých projektů hodnotí pouze jedna ze zapojených agentur a ostatní od ní hodnocení přebírají. GA ČR u tohoto projektu vystupovala jako hodnoticí agentura. Každá agentura financuje tu část výzkumu, kterou provádí vědci z institucí na jejím území.
Česko-německo-polský projekt (GA ČR – DFG – NCN)
Registrační číslo |
Navrhovatel |
Název |
Uchazeč |
Doba trvání |
Oborová komise |
25-17184K |
Cristian Villena Alemany, PhD |
Eutrophication and AAP bacteria: changes in the contribution of AAP bacteria to microbial dynamics and carbon cycle in response to trophic status |
Mikrobiologický ústav AV ČR, v.v.i. |
3 roky |
OK5 – zemědělské a biologicko-environmentální vědy |
Jedná se o poslední projekt podpořený v rámci výzvy vyhlášené 9. února 2024, u kterého GA ČR zastávala roli hodnoticí agentury. Další Lead Agency projekty, u kterých je GA ČR partnerskou agenturou, jsou oznamovány v průběhu celého roku.
Spolupráce s německou a polskou stranou, ale i s agenturami z dalších zemí, probíhá díky iniciativě WEAVE. Jejím cílem je odstranit bariéry mezinárodní vědecké spolupráce a propojit 12 evropských agentur podporujících základní výzkum.
V aplikaci pro podávání a správu grantových projektů (GRIS) byly zveřejněny protokoly hodnocení dílčích a závěrečných zpráv pro Standardní projekty, Mezinárodní (bilaterální) projekty, POSTDOC INDIVIDUAL FELLOWSHIP a Lead agency projekty (CEUS/WEAVE). Hodnocení najdete v detailu projektu v záložce „Progress Reports, Final Reports“ na řádku dílčí/závěrečné zprávy za rok 2024 (2024 Progress/Final Report ) ve sloupci „Protocol (Public)“.
Grantová agentura ČR (GA ČR) ve spolupráci s německou agenturou Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) podpoří dva nové mezinárodní projekty. Jejich řešení potrvá tři roky.
Návrhy projektů byly hodnoceny formou Lead Agency, kdy návrhy hodnotí pouze jedna ze zapojených agentur (v tomto případě DFG) a druhá od ní hodnocení přebírá. Agentury pokrývají náklady vědců na řešení projektu ze svého státu.
Německo-české projekty (DFG – GA ČR)
Reg. č. |
Navrhovatel |
Název projektu |
Uchazeč |
Doba řešení |
25-16690L |
Mgr. David Cielontko, Ph.D. |
Exploring Textual Fluidity in Parabiblical Literature |
Univerzita Karlova, Evangelická teologická fakulta |
3 roky |
25-19188L |
Ing. Tomáš Vlach, Ph.D. |
Fire resistance of lightweight constructions made of carbon concrete composites |
České vysoké učení technické v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov |
3 roky |
Spolupráce s německou agenturou, ale i s dalšími evropskými partnery je realizována prostřednictvím iniciativy WEAVE. Jejím cílem je odstranění překážek v mezinárodní vědecké spolupráci a propojení celkem 12 evropských agentur zaměřených na podporu základního výzkumu.
Informace o dalších podpořených mezinárodních projektech budou zveřejňovány po jejich schválení všemi zúčastněnými agenturami.
Ve věku 75 let zemřel prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych., přední český psychiatr, vědec, pedagog a zakladatel Národního ústavu duševního zdraví. Významně se podílel i na činnosti Grantové agentury České republiky, kde osm let působil v předsednictvu.
Profesor Höschl absolvoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a svou profesní dráhu zahájil ve Výzkumném ústavu psychiatrickém v Bohnicích. Po roce 1989 se stal děkanem 3. lékařské fakulty UK, kde po mnoho let vedl Kliniku psychiatrie a lékařské psychologie.
Od roku 1990 stál v čele Psychiatrického centra Praha, které pod jeho vedením prošlo významnou proměnou a postupně se rozvinulo v moderní výzkumné a klinické pracoviště – Národní ústav duševního zdraví. Ve své odborné činnosti se zaměřoval zejména na biologickou psychiatrii, psychofarmakologii a neuroendokrinologii.
Byl autorem stovek odborných publikací, monografií i učebnic, členem redakčních rad řady prestižních mezinárodních časopisů a nositelem mnoha profesních ocenění.
V předsednictvu GA ČR působil v letech 2008–2016, kde měl na starost oblast lékařských a biologických věd. Budeme si jej navždy pamatovat jako člověka, který okouzloval svým humorem, energií, nadhledem a především lidským přístupem.
Grantová agentura České republiky (GA ČR) na začátku dubna ukončila přijímání návrhů vědeckých projektů do svých soutěží. Projekty, které se začnou řešit od příštího roku, vstupují do hodnocení, na kterém se podílí přes 500 českých i zahraničních vědců.
„Letos jsme obdrželi zhruba o necelých 10 % návrhů projektů více než v minulém roce. Částečně je to dáno tím, že jsme spustili novou soutěž Návratové granty. Zájem o ni překonal naše očekávání – žádostí se sešlo téměř 130. U nejvyužívanější soutěže Standardní projekty vzrostl počet návrhů projektů asi o 4,5 %,“ komentuje počty návrhů předseda GA ČR prof. Milan Jirsa. „Kolik projektů budeme moci financovat není zatím jasné – vše závisí na státním rozpočtu. Přesto nás těší, kolik vědců má důvěru v nás a naše hodnocení.“
Jaká je šance na úspěch?
Grantová agentura České republiky financuje pouze excelentní základní výzkum. Od letošního roku je financováno přibližně 18,5 % návrhů projektů, které se do jejích soutěží přihlásily minulý rok. „Kdybychom měli neomezené prostředky, financovali bychom od letošního roku dalších 10 % projektů, které doporučili naši hodnotitelé,“ dodává předseda GA ČR. „Bohužel se stává, že kvůli rozpočtovým omezením zůstane řada kvalitních projektů každý rok takzvaně pod čarou.“
Kolik projektů bude financováno v letošních soutěžích tedy není jasné. „Vše záleží na tom, kolik peněz GA ČR dostane ze státního rozpočtu pro příští rok,“ říká Milan Jirsa. „Doufáme, že podpoříme větší počet projektů než v minulých letech, kdy jsme se dostali na naše historická, více než třicetiletá, minima.“
Ve vysoké konkurenci často neuspějí ani věhlasní badatelé nebo kvalitní projekty. „Při hodnocení se bere obzvláště v potaz to, co vědec realisticky plánuje dokázat. Závisí na tom, jak kvalitně projekt, tedy svůj budoucí výzkum, vědci připraví, a co má vědě přinést,“ říká Milan Jirsa. „Pokud si i sebelepší nebo věhlasný vědec podá nepromyšlený nebo jinak nekvalitně připravený projekt, nemá šanci uspět.“
Velmi podstatné je také vybrat správnou soutěž – například u vysoce výběrových projektů EXPRO se obvykle financuje jen několik projektů a úspěšnost se pohybuje okolo 10 %. V takzvaných standardních projektech je šance mnohem vyšší. „Máme v nabídce i soutěže výhradně pro začínající vědce, aby nemuseli soutěžit se zkušenými badateli. Ukázalo se ale, že i začínající vědci mají dobré šance ve standardních projektech,“ dodává Jirsa.
Jak probíhá hodnocení?
Hodnoticí proces, kterým projdou všechny návrhy projektů a který trvá přibližně 6 měsíců, vychází z procesu Evropské výzkumné rady (ERC) – nejprestižnějšího evropského poskytovatele grantové podpory. „Návrhy projektů zaslané do soutěží GA ČR hodnotí výhradně vědci. Za desítky let existence agentury již máme dost zkušeností i odborníků na všechny oblasti, aby hodnocení bylo na vysoké úrovni,“ říká předseda GA ČR.
Hodnotitelé jsou vždy odborníci na danou oblast výzkumu a aktivně působí na různých českých i zahraničních vědeckých pracovištích. Jejich minimální kvalifikace je získání titulu Ph.D., nicméně většina má kvalifikaci ještě vyšší (33 % profesorů a 29 % docentů). Z nominovaných vědců vybírá hodnotitele komise složená z člena vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), předsednictva GA ČR a vědecké rady GA ČR.
Aby byla pokryta celá šíře základního výzkumu, v panelech a oborových komisích působí přes 500 vědců, z čehož pro vysoce výběrové soutěže EXPRO a JUNIOR STAR jsou tyto orgány složeny výhradně ze zahraničních expertů.
Proces hodnocení je u všech soutěží GA ČR dvoufázový. V první fázi čtyři hodnotitelé projekt důkladně prostudují a ohodnotí, tato hodnocení spolu s projektem jsou zevrubně diskutována na zasedání panelu a/nebo oborové komise (podle procesu hodnocení dané soutěže) a stvrzena předsednictvem GA ČR. Až polovina nejlepších projektů postupuje do druhé fáze, kde na ně vypracovávají další posudky zahraniční vědci. Jejich hodnocení je pak opět diskutováno na zasedání panelu a/nebo oborové komise a je sestaveno pořadí projektů pro financování. Předsednictvo GA ČR následně podle dostupných finančních prostředků rozhodne o financování projektů dle pořadí stanoveného výše zmíněnými odbornými orgány.
„Důvěru k našemu hodnocení chovají i naše partnerské zahraniční agentury, které na základě něho společně s námi financují mezinárodní projekty, aniž by je samy hodnotily. Výsledky hodnocení předáváme i některým českým institucím. Ty financují výzkum, na který v našem rozpočtu již nezbyly prostředky,“ uzavírá Jirsa.
V souladu se zadávací dokumentací pro mezinárodní projekty na rok 2026 (čl. 3.2. odst. (4)) musí uchazeč po podání návrhu projektu předložit Grantové agentuře České republiky v elektronické podobě (skrze ISDS s identifikátorem „ntq92qs“) návrh projektu zahraničního navrhovatele podaného k zahraničnímu poskytovateli (pokud není v době podání českého návrhu projektu k dispozici). Jako předmět zprávy uveďte „název agentury – zahraniční část.“
Zahraniční část návrhu projektu s tchajwanskou NSTC je nutné zaslat nejpozději do 24. 4. 2025 a s korejskou NRF nejpozději do 11. 7. 2025.
V případě, že zahraniční rozpočet korejského týmu není v době podávání českého návrhu projektu znám (Part B – Financial Plan v EUR), je nutné ho dodatečně zaslat ve formě korespondující tabulky spolu s kopií zahraničního návrhu projektu datovou schránkou do 11. 7. 2025.
Grantová agentura ČR (GA ČR) podpoří ve spolupráci s partnerskými zahraničními agenturami celkem jedenáct nových mezinárodních projektů – šest projektů s rakouskou agenturou FWF a po dvou s německou DFG a se švýcarskou SNSF. Poslední, trilaterální projekt pak bude spolufinancován rakouskou a německou agenturou.
Návrhy projektů prošly hodnocením formou Lead Agency, kdy návrhy hodnotí pouze jedna ze zapojených agentur a druhá od ní hodnocení přebírá. GA ČR vystupovala jako hodnoticí agentura u tří česko-rakouských projektů, jednoho česko-německého a u trilaterálního projektu, u ostatních převzala hodnocení od partnerských agentur. Řešení projektů začne v dubnu nebo červenci letošního roku a potrvá tři roky.
Česko-rakouské projekty (GA ČR – FWF)
Registrační číslo |
Navrhovatel |
Název |
Uchazeč |
Doba trvání |
Oborová komise |
25-15655K |
RNDr. Matouš Hrdinka, Ph.D. |
Polo like kinase 1 in oral squamous cell carcinoma: Exploration of Novel Biological Functions and Innovative Therapeutic Approaches |
Fakultní nemocnice Ostrava |
3 roky |
OK3 – lékařské a biologické vědy |
25-17259K |
Ing. Tomáš Pevný, Ph.D. |
Fundamental Tradeoffs for Information Hiding in Generated Media (DETERMINE) |
Fakulta elektrotechnická, České vysoké učení technické v Praze |
3 roky |
OK1 – technické vědy |
25-16582K |
RNDr. Jan Borovička, Ph.D. |
Unraveling enigmatic arsenic speciation in mushrooms |
Geologický ústav AV ČR, v.v.i. |
3 roky |
OK5 – zemědělské a biologicko-environmentální vědy |
Česko-německý projekt (GA ČR – DFG)
Registrační číslo |
Navrhovatel |
Název |
Uchazeč |
Doba trvání |
Oborová komise |
25-18015K |
Mgr. Zdeněk Mašín, PhD |
Attosecond photoionization dynamics in complex molecules including relativistic and substrate effects |
Univerzita Karlova, Matematicko-fyzikální fakulta |
3 roky |
OK2 – vědy o neživé přírodě |
Česko-rakousko-německý projekt (GA ČR – FWF – DFG)
Registrační číslo |
Navrhovatel |
Název |
Uchazeč |
Doba trvání |
Oborová komise |
25-15289K |
doc. RNDr. Petr Sváček, Ph.D. |
Mucosal waves on vocal folds in voice production |
Fakulta strojní, České vysoké učení technické v Praze |
3 roky |
OK1 – technické vědy |
Švýcarsko-české projekty (SNSF – GA ČR)
Reg. č. |
Navrhovatel |
Název projektu |
Uchazeč |
Doba řešení |
25-19510L |
Ing. Pavel Bartl, Ph.D. |
ELektroChemie s HOmology Roentgenia (ELCHOR) |
České vysoké učení technické v Praze, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská |
3 roky |
25-19309L |
RNDr. Monika Cahová, PhD. |
Fermentované potraviny a zdraví kostí: Výzkum osy střevo-kost u veganek před menopauzou |
Institut klinické a experimentální medicíny |
3 roky |
Rakousko-české projekty (FWF – GA ČR)
Reg. č. |
Navrhovatel |
Název projektu |
Uchazeč |
Doba řešení |
25-16240L |
Mgr. Jaroslav Kočišek, Ph.D. |
Záchyt elektronů na triazoly a jejích komplexy |
Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v.v.i. |
3 roky |
25-19190L |
Dr Filis Morina |
Kovem indukovaná rezistence papriky vůči Botrytis cinerea |
Biologické centrum AV ČR, v.v.i. |
3 roky |
25-18949L |
Ing. Ludmila Martínková, CSc. DSc. |
Synergické strategie: Hybridní „multitarget“ léčiva pro Alzheimerovu chorobu |
Mikrobiologický ústav AV ČR, v.v.i. |
3 roky |
Německo-český projekt (DFG – GA ČR)
Reg. č. |
Navrhovatel |
Název projektu |
Uchazeč |
Doba řešení |
24-15138L |
Jakub Benda |
Ultrarychlá elektronová a jaderná dynamika ve fotoionizaci molekul studovaná metodou RABBITT |
Matematicko-fyzikální fakulta, Univerzita Karlova |
3 roky |
Spolupráce s dotčenými agenturami probíhá díky iniciativě WEAVE. Jejím cílem je odstranit bariéry mezinárodní vědecké spolupráce a propojit 12 evropských agentur podporujících základní výzkum.
Další podpořené mezinárodní projekty budou oznamovány po jejich schválení všemi zapojenými agenturami.
Grantová agentura ČR (GA ČR) ve spolupráci s německou agenturou Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) podpoří dva nové mezinárodní projekty. Jejich řešení začne v dubnu nebo červenci letošního roku a potrvá tři roky.
Návrhy obou projektů prošly hodnocením formou Lead Agency, kdy návrhy hodnotí pouze jedna ze zapojených agentur a druhá od ní hodnocení přebírá. GA ČR u obou nově podpořených projektů vystupovala jako hodnoticí agentura.
Česko-německé projekty (GA ČR – DFG)
Registrační číslo |
Navrhovatel |
Název |
Uchazeč |
Doba trvání |
Oborová komise |
25-16127K |
Judit E. Šponer, Ph.D. |
Nezbytnost krystalizačních nerovnováh pro akumulaci a polymerizaci RNA v rané evoluci |
Biofyzikální ústav AV ČR, v.v.i. |
3 |
OK2 – vědy o neživé přírodě |
25-18281K |
Mgr. Kamil Olejník Ph.D. |
Atomistické spinové textury v antiferomagnetech |
Fyzikální ústav AV ČR, v.v.i. |
3 |
OK2 – vědy o neživé přírodě |
Spolupráce s německou stranou, ale i s agenturami z dalších zemí, probíhá díky iniciativě WEAVE. Jejím cílem je odstranit bariéry mezinárodní vědecké spolupráce a propojit 12 evropských agentur podporujících základní výzkum.
Další podpořené mezinárodní projekty budou oznamovány po jejich schválení všemi zapojenými agenturami.
Díky uvolněným prostředkům v rozpočtu GA ČR rozhodlo předsednictvo o udělení dalších 15 standardních projektů přihlášených do soutěže vyhlášené v minulém roce. Celkem tak bylo rozhodnuto o podpoře 425 standardních projektů s počátkem řešení v letošním roce.
Dodatečně financované projekty pokrývají všechny oblasti základního výzkumu. Jedná se o projekty, které se v hodnocení umístily bezprostředně za původně financovanými.
Reg. číslo | Navrhovatel | Název | Uchazeč | Doba trvání | Oborová komise |
25-15246S | doc. Ing. Kateřina Valentová, Ph.D. | Neznámé komponenty silymarinu a jejich biologická aktivita | Mikrobiologický ústav AV ČR, v.v.i. | 3 | OK5 – zemědělské a biologicko-environmentální vědy |
25-15249S | prof. PhDr. Andrea Pokludová, Ph.D. | Levicové sociomorální milieu na Moravě od rozpadu monarchie do zániku I. ČSR | Ostravská univerzita, Filozofická fakulta | 3 | OK4 – společenské a humanitní vědy |
25-15566S | prof. RNDr. Jiří Fajkus, CSc. | Dynamický svět Telomer: Odhalování evolučních inovací ve stabilitě genomu | Masarykova univerzita, Středoevropský technologický institut | 3 | OK3 – lékařské a biologické vědy |
25-15855S | RNDr. Eva Holtanová, Ph.D. | Vnitřní variabilita klimatu v Evropě | Univerzita Karlova, Matematicko-fyzikální fakulta | 3 | OK2 – vědy o neživé přírodě |
25-15917S | doc. Mgr. Dušan Kováčik, Ph.D. | Zvýšení adheze na rozhraní vlákno-matrice a zlepšení vlastností FRP kompozitů při vysokých rychlostech deformace pomocí plazmové úpravy povrchu vláken | Masarykova univerzita, Přírodovědecká fakulta | 3 | OK1 – technické vědy |
25-16326S | doc. Mgr. Lukáš Kubala, Ph.D. | Mechanismy modulace funkce střeva nutričním hyaluronanem | Biofyzikální ústav AV ČR, v.v.i. | 3 | OK3 – lékařské a biologické vědy |
25-16345S | Ing. Matěj Velický, Ph.D. | Řízení interakcí mezi 2D dichalkogenidy přechodných kovů a pevnými povrchy | Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v.v.i. | 3 | OK1 – technické vědy |
25-16414S | Mgr. Milan Vala, Ph.D. | Pozorování jedno-molekulových piruet | Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR, v.v.i. | 3 | OK2 – vědy o neživé přírodě |
25-16893S | doc. Ing. Ondřej Klimo, Ph.D. | Interakce laserového záření s plazmatem v magnetickém poli pro výzkumu inerciální fúze | České vysoké učení technické v Praze, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská | 3 | OK2 – vědy o neživé přírodě |
25-17559S | RNDr. Radek Jupa, Ph.D. | Odhalení významu součinnosti funkcí xylému a kůry pro odolnost stromů vůči suchu | Masarykova univerzita, Přírodovědecká fakulta | 3 | OK5 – zemědělské a biologicko-environmentální vědy |
25-17984S | PhDr. Lenka Jungmannová, Ph.D. | Milan Kundera – postmoderní dramatik v intermediální perspektivě | Ústav pro českou literaturu AV ČR, v.v.i. | 3 | OK4 – společenské a humanitní vědy |
25-18055S | Irena Šímová | Rovnovážná a nerovnovážná dynamika biodiverzity: porozumění změnám biodiverzity v závislosti na změnách podmínek prostředí | Univerzita Karlova, Centrum pro teoretická studia | 3 | OK5 – zemědělské a biologicko-environmentální vědy |
25-18135S | prof. PhDr. Jan Holzer, Ph.D. | Návrat totalitarismu? Putinův režim v čase války | Masarykova univerzita, Fakulta sociálních studií | 2 | OK4 – společenské a humanitní vědy |
25-18524S | PaedDr. Tomáš Malý, Ph.D. | Dekódovaní parametru překonané vzdálenosti při vysokém metabolickém zatížení: Struktura, determinanty a relevance pro výkon v elitním fotbalu | Univerzita Karlova, Fakulta tělesné výchovy a sportu | 3 | OK4 – společenské a humanitní vědy |
25-16971S | Ing. Miloslav Bělka, Ph.D. | Vliv změn geometrie dýchacích cest a dechového režimu při astmatu na proudění a usazování částic | Vysoké učení technické v Brně, Fakulta strojního inženýrství | 3 | OK1 – technické vědy |
Proč GA ČR dodatečně uděluje projekty?
Při vyhlašování výsledků soutěží v říjnu a listopadu ještě nejsou známy všechny proměnné, které ovlivňují rozpočet na další rok. Zejména není jasné, kolik a jakých mezinárodních projektů bude financováno, protože jejich hodnocení a potvrzování u zahraničních agentur v té době stále probíhá. Kromě toho se může stát, že řešitel některého projektu financování odmítne, například pokud uspěl v jiné grantové soutěži. Díky těmto faktorům se v rozpočtu mohou uvolnit prostředky, které umožní dodatečné financování dalších projektů.
Grantová agentura České republiky (GA ČR) vyhlašuje výzvy k podávání návrhů projektů do soutěží standardní projekty, JUNIOR STAR, POSTDOC INDIVIDUAL FELLOWSHIP, mezinárodní projekty a nově také Návratové granty, které jsou určené pro vědkyně a vědce po kariérní přestávce.
„Největší novinkou letošního roku jsou Návratové granty. Vědkyně a vědci po přerušení kariéry, například kvůli rodičovské dovolené, se díky nim budou moci vrátit do vědy a vést svůj výzkumný projekt,“ podotýká předseda GA ČR prof. Milan Jirsa. „Věříme, že tím podpoříme rovnost ve výzkumu i zvýšíme počet žen-vědkyň, jejichž podíl je v České republice nejnižší v Evropě.“
Návrhy projektů s počátkem řešení v roce 2026 je možné podávat do 3. dubna 2025. Výsledky soutěží budou vyhlášeny na konci října a listopadu letošního roku. U mezinárodních soutěží a výzev budou výsledky oznámeny později, v závislosti na dohodě se zahraniční agenturou.
Návrhy projektů budou posouzeny v několikastupňovém transparentním hodnoticím procesu, na kterém se mimo odborníků z českých výzkumných institucí podílejí i zahraniční odborní oponenti. Neexistuje podpořený projekt, který by neprošel zahraničním hodnocením. V případě vysoce výběrových projektů JUNIOR STAR a také soutěže EXPRO, jejíž vyhlášení se opět očekává v příštím roce, je tento proces v gesci pouze zahraničních expertů.

Standardní projekty tvoří základ účelové podpory základního výzkumu v České republice – každý rok jich GA ČR financuje několik stovek, a to již od svého vzniku v roce 1993. Jejich prostřednictvím je podporován nejlepší základní výzkum ve všech oblastech. Návrhy projektů s obvyklou délkou řešení 3 roky mohou podávat všichni badatelé a jejich týmy bez ohledu na délku jejich vědecké kariéry. Projekty jsou hodnoceny na základě několikastupňového výběrového procesu.

Soutěž JUNIOR STAR se tradičně setkává s velkým zájmem navrhovatelů z řad excelentních začínajících vědkyň a vědců (do 8 let od získání titulu Ph.D.) ze všech oblastí základního výzkumu, kteří již publikovali v prestižních mezinárodních časopisech a mají za sebou významnou zahraniční zkušenost. Cílem pětiletých projektů s celkovým rozpočtem až 25 milionů Kč je poskytnout příležitost k vědeckému osamostatnění řešitele, včetně případného založení vlastní výzkumné skupiny, která do české vědy přinese nová badatelská témata. Na hodnocení projektů se podílejí výhradně zahraniční hodnotitelé.

Soutěže POSTDOC INDVIDUAL FELLOWSHIP (PIF) jsou určeny pro badatelky a badatele, kteří dokončili doktorské studium v posledních čtyřech letech. Je možné zažádat o výjezdový grant (varianta OUTGOING), který vědcům z českých institucí umožní bádat dva roky na prestižním výzkumném pracovišti na světě s podmínkou jednoho dalšího roku stráveného na pracovišti v České republice. K dispozici je také příjezdový grant (varianta INCOMING), díky kterému se bude postdoktorand nebo postdoktorandka moci vrátit do České republiky, anebo zahraniční vědec nebo vědkyně zahájit kariéru na českém pracovišti.

Návratové granty jsou nejnovější grantovou soutěží poprvé vyhlášenou letos. Ty umožní excelentním vědkyním a vědcům znovunastartovat kariéru po jejím přerušení rodičovskou dovolenou nebo kvůli péči o závislou osobu. Návratové granty jsou určeny pro vědkyně a vědce z českých institucí, kteří dokončili doktorské studium v posledních deseti letech (tato lhůta se prodlužuje o kariérní přestávky). Projekt je možné podat do dvou let od ukončení karierní přestávky spojené s péčí o dítě nebo jinou závislou osobu v délce alespoň rok. Délka trvání podpory bude záviset na zvolené výši úvazku a bude dva až čtyři roky.

Návrhy mezinárodních projektů je možné podávat do soutěží vypsaných společně se zahraničními agenturami, se kterými má GA ČR uzavřenou dohodu o spolupráci. Návrhy projektů hodnotí buď obě agentury zároveň (bilaterální spolupráce), nebo jsou doporučeny k financování jen jednou agenturou a druhá její doporučení přejímá (Lead Agency spolupráce).
Zapojené agentury na principu bilaterální spolupráce
- Tchaj-wan – National Science and Technology Council (NSTC)
- Jižní Korea – National Research Foundation of Korea (NRF)
Zapojené agentury na principu Lead Agency
- Rakousko – Austrian Science Fund (FWF)
- Německo – German Research Foundation (DFG)
- Polsko – National Science Centre (NCN)
- Slovinsko – The Slovenian Research and Innovation Agency (ARIS)
- Švýcarsko – Swiss National Science Foundation (SNSF)
- Lucembursko – National Research Fund (FNR)
- USA – National Science Foundation (NSF)
- Chorvatsko – Croation Science Foundation (HRZZ)
Další mezinárodní výzvy na základě spolupráce Lead Agency mohou být vypsány v průběhu roku.
UŽITEČNÉ ODKAZY