Skip to content
Grantová agentura ČR (GA ČR) podpoří ve spolupráci se partnerskými agenturami z Německa (Deutsche Forschungsgemeinschaft – DFG) a Švýcarska (Swiss National Science Foundation – SNSF) celkem čtyři nové projekty základního výzkumu.
Hodnocení návrhů projektů proběhlo formou Lead Agency, kdy návrhy hodnotí pouze jedna ze zapojených agentur. GA ČR vystupovala jako hodnoticí agentura u tří ze čtyř návrhů projektů, přičemž hodnocení čtvrtého projektu převzala od německé strany.
Očekávaná doba řešení projektů je tři roky, s výjimkou jednoho česko-německého projektu, u kterého se počítá s dvouletou dobou řešení. Každá agentura financuje náklady výzkumných týmů ze své země.
Česko-německé projekty (GA ČR – DFG)
Registrační číslo |
Navrhovatel |
Název |
Uchazeč |
Doba trvání |
Oborová komise |
25-18190K |
prof. RNDr. David Mašín, M.Phil., Ph.D. |
Experimentální a numerické studium chování písčitých zemin s jílem při monotónním a cyklickém zatížení |
Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakulta |
3 roky |
OK1 – technické vědy |
25-15403K |
Mgr. Karen Strung, Ph.D. |
C*-algebry symetrií a jejich invarianty |
Matematický ústav AV ČR, v.v.i. |
2 roky |
OK2 – vědy o neživé přírodě |
Česko-švýcarský projekt (GA ČR – SNFS)
Registrační číslo |
Navrhovatel |
Název |
Uchazeč |
Doba trvání |
Oborová komise |
25-16495K |
doc. Ing. Libor Váša, Ph.D. |
Souřadnicová reprezentace časově proměnných trojúhelníkových sítí |
Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta aplikovaných věd |
3 roky |
OK1 – technické vědy |
Německo-český projekt (DFG – GA ČR)
Reg. č. |
Navrhovatel |
Název projektu |
Uchazeč |
Doba řešení |
25-19189L |
RNDr. Jiří Olejníček, Ph.D. |
Zvýšený růst zrn v membránách zirkoničitanu barnatého pomocí tepelně asistovaného naprašování a laserového žíhání |
Fyzikální ústav AV ČR, v.v.i. |
3 roky |
Spolupráce s těmito agenturami, ale i s dalšími evropskými partnery je realizována prostřednictvím iniciativy WEAVE. Jejím cílem je odstranění překážek v mezinárodní vědecké spolupráci a propojení celkem 12 evropských agentur zaměřených na podporu základního výzkumu.
Informace o dalších podpořených mezinárodních projektech budou zveřejňovány po jejich schválení všemi zúčastněnými agenturami.
Přibližně v polovině února GA ČR vypíše soutěže Standardní projekty, JUNIOR STAR, POSTDOC INDIVIDUAL FELLOWSHIP a mezinárodní výzvy. Roční pauzu naopak bude mít soutěž EXPRO, přičemž její opětovné vyhlášení se očekává v roce 2026. Novinkou bude soutěž Návratové granty pro vědkyně a vědce vracející se po kariérní přestávce.
Standardní projekty tvoří základ účelové podpory základního výzkumu v České republice – každý rok jich GA ČR financuje několik stovek, a to již od svého vzniku v roce 1993. Jejich prostřednictvím je podporován nejlepší základní výzkum ve všech oblastech. Návrhy projektů s obvyklou délkou řešení 3 roky mohou podávat všichni badatelé a jejich týmy bez ohledu na délku jejich vědecké kariéry. Projekty jsou hodnoceny na základě několikastupňového výběrového procesu.
Soutěž JUNIOR STAR se tradičně setkává s velkým zájmem navrhovatelů z řad excelentních začínajících vědkyň a vědců (do 8 let od získání titulu Ph.D.) ze všech oblastí základního výzkumu, kteří již publikovali v prestižních mezinárodních časopisech a mají za sebou významnou zahraniční zkušenost. Cílem pětiletých projektů s celkovým rozpočtem až 25 milionů Kč je poskytnout příležitost k vědeckému osamostatnění řešitele, včetně případného založení vlastní výzkumné skupiny, která do české vědy přinese nová badatelská témata. Na hodnocení projektů se podílejí výhradně zahraniční hodnotitelé.
Soutěže POSTDOC INDVIDUAL FELLOWSHIP (PIF) jsou určeny pro badatelky a badatele, kteří dokončili doktorské studium v posledních čtyřech letech. Bude možné zažádat o výjezdový grant (varianta OUTGOING), který vědcům z českých institucí umožní bádat dva roky na prestižním výzkumném pracovišti na světě s podmínkou jednoho dalšího roku stráveného na pracovišti v České republice. K dispozici bude také příjezdový grant (varianta INCOMING), díky kterému se bude postdoktorand nebo postdoktorandka moci vrátit do České republiky, anebo zahraniční vědec nebo vědkyně zahájit kariéru na českém pracovišti.
Nejnovější grantovou soutěží, která bude poprvé vyhlášena letos, jsou Návratové granty. Ty umožní excelentním vědkyním a vědcům znovunastartovat kariéru po jejím přerušení rodičovskou dovolenou nebo kvůli péči o závislou osobu. Návratové granty budou určeny pro vědkyně a vědce z českých institucí, kteří dokončili doktorské studium v posledních deseti letech (tato lhůta se prodlužuje o kariérní přestávky). Projekt bude možné podat do dvou let od ukončení karierní přestávky spojené s péčí o dítě nebo jinou závislou osobu v délce alespoň rok. Délka trvání podpory bude záviset na zvolené výši úvazku a bude dva až čtyři roky. Do řešení projektu mohou řešitelky a řešitelé zapojit i studentky a studenty a technické pracovnice a pracovníky. Více informací v infoletáku.
Projekty, které řeší vědci a jejich týmy spolu s badatelkami a badateli z partnerských států, jsou samostatným typem grantů. V roce 2025 bude možné podávat GA ČR společné projekty s vědci z následujících států:
- Tchaj-wan – National Science and Technology Council (NSTC)
- Jižní Korea – National Research Foundation of Korea (NRF)
- Rakousko – Austrian Science Fund (FWF)
- Německo – German Research Foundation (DFG)
- Polsko – National Science Centre (NCN)
- Slovinsko – Slovenian Research Agency (ARIS)
- Švýcarsko – Swiss National Science Foundation (SNSF)
- Lucembursko – Nation Research Fund (FNR)
- USA – National Science Foundation (NSF)
- Chorvatsko – Croatian Science Foundation (HRZZ)
V případě uzavření spolupráce s dalšími zahraničními agenturami může dojít v roce 2025 k vypsání i dalších mezinárodních výzev.
Výzvy hodnocené GA ČR budou vypsány spolu s ostatními soutěžemi přibližně v polovině února. Výzvy Lead Agency hodnocené v zahraničí budou vypsány v průběhu roku.
S ohledem na zachování stability grantového prostředí i snížení administrativní náročnosti plánuje GA ČR v opakovaně vypisovaných výzvách změny jen v drobném rozsahu – můžete se proto při přípravě projektů orientovat podle zadávací dokumentace a pravidel z minulých let.
Aby Vám žádná výzva neutekla, doporučujeme sledovat seznam všech aktuálně vyhlášených výzev nebo se přihlásit k odběru novinek (v dolní části hlavní stránky).
Prodlužujeme termín pro nominace odborníků do následujících panelů technických věd:
- P102 Elektrotechnika a elektronika (Electrical and electronic engineering)
- P106 Chemické inženýrství(Chemical engineering)
- P108 Organické materiály a biomateriály: věda a inženýrství(Organic materials and biomaterials science and engineering)
Nominace je možné podávat do 31. ledna 2025. Funkční období vybraných členů panelů začne v dubnu 2025.
Grantová agentura České republiky (GA ČR) ve spolupráci s chorvatskou agenturou Croatian Science Foundation (HRZZ) vyhlašuje výzvu pro podávání návrhů projektů na principu hodnocení Lead Agency s předpokládaným počátkem řešení v roce 2026. GA ČR v této výzvě vystupuje v roli partnerské organizace – projekty hodnotí HRZZ a GA ČR výsledky hodnocení přejímá. Výzva je vyhlášena v rámci iniciativy Weave.
Lhůta pro podávání návrhů projektů začíná 20. 1. 2025. Českou část návrhu projektu je možné podávat nejpozději do 3. 3. 2025, tedy do 7 dnů po oficiálním termínu, který HRZZ pro chorvatské uchazeče stanovila na 24. 2. 2025.
Upozorňujeme, že v aplikaci pro podávání projektů je potřeba projekt založit ve výzvě Lead Agency – Partner Organization – 2026 – NCN (Poland) / FNR (Luxembourg) / HRZZ (Croatia)
Čestná prohlášení / prohlášení o způsobilosti zasílejte do datové schránky GA ČR s identifikátorem a8uadk4, a to nejpozději do 3. 3. 2025. Předmět zprávy je „Způsobilost – HRZZ – 2026“. Je nutné také doložit úplný výpis z evidence skutečných majitelů uchazeče.
Projekty jsou max. tříleté, GA ČR umožňuje délku trvání projektu 24, nebo 36 měsíců. Doba řešení musí být u všech řešitelů stejně dlouhá.
Souběhy návrhů projektů
Pro souběhy návrhů projektů, ve kterých vystupuje stejná osoba navrhovatele nebo spolunavrhovatele, platí pro tuto výzvu následující pravidla:
Jedna osoba může v rámci všech veřejných soutěží vyhlašovaných GA ČR v daném kalendářním roce s počátkem řešení v roce 2026 (s výjimkou uvedenou níže) a v rámci všech výzev, na kterých se GA ČR podílí, s počátkem řešení v roce 2026 podat maximálně dva návrhy projektů, a to jeden v roli navrhovatele a druhý v roli spolunavrhovatele. Pokud s oběma návrhy projektů uspěje, může řešit oba tyto projekty, pokud tomu nebrání jiná okolnost vyplývající z příslušné zadávací dokumentace nebo z příslušných pravidel.
Výjimku tvoří veřejné soutěže na podporu projektů EXPRO, JUNIOR STAR, POSTDOC INDIVIDUAL FELLOWSHIP (INCOMING i OUTGOING) a Návratové granty, do kterých si navrhovatel může podat návrh nezávisle na ostatních soutěžích a výzvách. To znamená, že osoba, která si podá návrh projektu EXPRO, JUNIOR STAR, POSTDOC INDIVIDUAL FELLOWSHIP nebo Návratový grant v roli navrhovatele nebo spolunavrhovatele, si může podat ještě nejvýše dva další návrhy projektů, a to jeden v roli navrhovatele a druhý v roli spolunavrhovatele. Jedna osoba si přitom může podat buď pouze jeden návrh projektu JUNIOR STAR v roli navrhovatele, nebo pouze jeden návrh projektu POSTDOC INDIVIDUAL FELLOWSHIP v roli navrhovatele, nebo pouze jeden návrh projektu Návratové granty v roli navrhovatele, nebo pouze jeden návrh projektu EXPRO buď v roli navrhovatele, nebo v roli spolunavrhovatele.
- Pokud navrhovatel projektu JUNIOR STAR uspěje ve více veřejných soutěžích/výzvách, může řešit buď pouze tento projekt JUNIOR STAR, nebo nejvýše dva další jiné projekty současně (jeden v roli řešitele a druhý v roli spoluřešitele).
- Pokud navrhovatel projektu POSTDOC INDIVIDUAL FELLOWSHIP uspěje ve více veřejných soutěžích/výzvách, může řešit buď pouze tento projekt POSTDOC INDIVIDUAL FELLOWSHIP, nebo nejvýše dva další jiné projekty současně (jeden v roli řešitele a druhý v roli spoluřešitele).
- Pokud navrhovatel projektu Návratové granty uspěje ve více veřejných soutěžích/výzvách, může řešit buď pouze tento projekt Návratový grant, nebo nejvýše dva další projekty současně (jeden v roli řešitele a druhý v roli spoluřešitele.
- Pokud navrhovatel nebo spolunavrhovatel projektu EXPRO uspěje ve více veřejných soutěžích/výzvách, může řešit buď pouze tento projekt EXPRO, nebo nejvýše dva další jiné projekty současně (jeden v roli řešitele a druhý v roli spoluřešitele).
Návrhy projektů podané do veřejné soutěže na podporu grantových projektů orientovaného základního výzkumu se do limitu podaných návrhů projektů a řešených projektů v daném kalendářním roce nezapočítávají.
Pokud uchazeč před podáním dalšího návrhu projektu, který by zapříčinil souběh projektů v rozporu s výše uvedenými ustanoveními tohoto odstavce, odstoupí z veřejné soutěže podle čl. 3. odst. 4 příslušné zadávací dokumentace nebo odstoupí z hodnocení podle příslušného ustanovení pravidel pro mezinárodní grantové projekty hodnocené na principu Lead Agency (LA granty), bude se na návrh projektu, od kterého bylo odstoupeno, hledět, jako by nikdy nebyl podán. Takový návrh projektu se potom nebude počítat do limitu podaných návrhů projektů v daném roce.
Do limitu podaných návrhů projektů v daném roce se nebudou počítat také návrhy projektů, které byly vyřazeny z hodnocení z formálních důvodů podle příslušného ustanovení pravidel pro mezinárodní grantové projekty hodnocené na principu Lead Agency (LA granty), kdy GA ČR vystupuje v roli „Lead“ agentury, nebo byly vyřazeny z veřejné soutěže podle čl. 4.1. odst. 1 a 2 příslušné zadávací dokumentace.
Dále se do limitu podaných návrhů projektů v daném roce nebudou počítat návrhy projektů, které byly vyřazeny z hodnocení na straně zahraniční agentury.
Porušení výše uvedených podmínek pro souběhy projektů je důvodem pro vyřazení všech návrhů projektů z těchto veřejných soutěží nebo výzev, ve kterých osoba navrhovatele nebo spolunavrhovatele, v rozporu s výše uvedenými podmínkami, vystupuje.
Potřebujete poradit?
Další informace
Grantová agentura České republiky (GA ČR) podpoří ve spolupráci s partnerskými agenturami v letošním roce dalších 18 nových mezinárodních projektů, z nichž tři budou propojovat vědecké týmy ze tří států.
Návrhy projektů byly hodnoceny formou Lead Agency, kdy hodnocení provádí pouze jedna z agentur a další financující agentury hodnocení přebírají. Doba řešení projektů je tři roky a každá z agentur financuje náklady vědců ze své země.
Financování projektů bude probíhat ve spolupráci s těmito partnerskými agenturami:
- chorvatskou Croatian Science Foundation (HRZZ)
- polskou Narodowe Centrum Nauki (NCN)
- slovinskou Slovenian Research and Innovation Agency (ARIS)
- německou Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG)
- rakouskou Fonds zur Förderung der wissenschaftlichen Forschung (FWF)
Podpořené projekty hodnocené GA ČR
Česko-chorvatské projekty (GA ČR – HRZZ)
Registrační číslo |
Navrhovatel |
Název |
Uchazeč |
Doba trvání |
Oborová komise |
25-17855K |
doc. Ing. Ladislav Čelko, Ph.D. |
Chemické a tlakové inženýrství perovskitů na bázi kobaltitu |
Středoevropský technologický institut, Vysoké učení technické v Brně |
3 |
OK1 – technické vědy |
25-15587K |
prof. Ing. Vladimír Křen, DrSc. FRSC |
Pokročilá glykomimetika pro léčbu neurodegenerativních poruch souvisejících s věkem: Komplexní biologický výzkum |
Mikrobiologický ústav AV ČR, v.v.i. |
3 |
OK3 – lékařské a biologické vědy |
25-18550K |
Mgr. Jan Makovský, PhD |
Natura historiae, historia naturae: objev dějinnosti přírody skrze raně novověké analýzy kontinuity, času a lidské historie |
Centrum pro teoretická studia, Univerzita Karlova |
3 |
OK4 – společenské a humanitní vědy |
Česko-polské projekty (GA ČR – NCN)
Registrační číslo |
Navrhovatel |
Název |
Uchazeč |
Doba trvání |
Oborová komise |
25-18257K |
prof. RNDr. Tomáš Šikola CSc. |
Laditelné zdroje jednotlivých fotonů v hyperbolických metamateriálech a metamateriálech s epsilon blízkým nule |
Vysoké učení technické v Brně, Středoevropský technologický institut |
3
|
OK1 – technické vědy |
25-18409K |
Ing. Konstantinos Sotiriadis PhD |
Hydratace a trvanlivost inovativních cementů s nízkým obsahem slínku a příměsí řízeně zkarbonatovaného cementového recyklátu |
Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, v.v.i. |
3 |
OK1 – technické vědy |
25-15669K |
Ing. Hynek Beneš Ph.D. |
Kovalentní adaptabilní sítě z obnovitelných zdrojů umožňující recyklaci |
Ústav makromolekulární chemie AV ČR, v.v.i. |
3 |
OK1 – technické vědy |
25-15444K |
prof. RNDr. Vladimír Müller DrSc. |
Moderní geometrické aspekty lineárních operátorů: maticové reprezentace, numerické obrazy a související otázky |
Matematický ústav AV ČR, v.v.i. |
3 |
OK2 – vědy o neživé přírodě |
25-15902K |
Mgr. Pavel Krejčí Ph.D. |
Přesná regulace signálního systému FGF pomocí DNA aptamerů |
Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, v.v.i. |
3 |
OK3 – lékařské a biologické vědy |
25-15795K |
PhDr. Petr Krištuf Ph.D. |
Dynamika vývoje využívání krajiny pravěkých rituálních míst |
Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta filozofická |
3 |
OK4 – společenské a humanitní vědy |
25-16607K |
Mgr. Jakub Ivánek Ph.D. |
Obrazy a příběhy černých měst |
Ostravská univerzita, Filozofická fakulta |
3 |
OK4 – společenské a humanitní vědy |
Česko-polsko-slovinský projekt (GAČR – NCN – ARIS)
Registrační číslo |
Navrhovatel |
Název |
Uchazeč |
Doba trvání |
Oborová komise |
25-16308K |
Ing. Jiří Kubásek, Ph.D. |
Hybridní krystalicko-amorfní bioabsorbovatelné kompozitní materiály – průlom pro zdravotnické prostředky |
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze,
Fakulta chemické technologie |
3
|
OK1 – technické vědy |
Podpořené projekty hodnocené partnerskou agenturou
Slovinsko-české projekty (ARIS – GA ČR)
Reg. č. |
Navrhovatel |
Název projektu |
Uchazeč |
Doba řešení |
24-14460L |
doc. Ing. Jan Vaněrek, Ph.D. |
Zlepšení adheze hybridního lepeného lamelového dřeva inovativní předúpravou dřevěného povrchu |
Fakulta stavební, Vysoké učení technické v Brně |
3 roky |
24-14634L |
RNDr. Zlata Kelar Tučeková, PhD. |
Povrchové úpravy heterogenních biologických materiálů unikátním hybridním povrchově-objemovým dielektrickým bariérovým výbojem |
Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita |
3 roky |
24-14939L |
prof. Dr. Habil. Ing. Petar Sabev Varbanov |
Počítačově podporovaný rámec pro syntézu, návrh a integraci udržitelné průtokové chemie a mikroprocesních systémů zaměřených na Power-to-X |
Fakulta strojního inženýrství, Vysoké učení technické v Brně |
3 roky |
24-14917L |
Mgr. Adéla Gjuričová, Ph.D. |
Parlament v éře europeizace: Česká republika a Slovinsko (ParlAgE) |
Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v.v.i. |
3 roky |
Německo-česko-polský projekt (DFG – GA ČR – NCN; hodnoticí agenturou DFG)
Reg. č. |
Navrhovatel |
Název projektu |
Uchazeč |
Doba řešení |
25-17705L |
prof. PhDr. Ing. Aleš Skřivan, Ph.D. |
Budování bloků a (ne)kontinuita. Přeshraniční vazby a proměny průmyslových podniků ve východní střední Evropě a Číně v letech 1945–1960 |
Fakulta národohospodářská, Vysoká škola ekonomická v Praze |
3 roky |
Rakousko-české projekty (FWF – GA ČR)
Reg. č. |
Navrhovatel |
Název projektu |
Uchazeč |
Doba řešení |
24-15100L |
prof. Ing. Mirko Navara, DrSc. |
Ortogonalita a symetrie |
Fakulta elektrotechnická, České vysoké učení technické v Praze |
3 roky |
Rakousko-česko-slovinský projekt (FWF – GA ČR – ARIS; hodnoticí agenturou FWF)
Reg. č. |
Navrhovatel |
Název projektu |
Uchazeč |
Doba řešení |
25-15518L |
Marek Pasciak, Dr. |
Perovskitové Filmy pro ANtiferoelektrická DieLektrika (PFANDL) |
Fyzikální ústav AV ČR, v.v.i. |
3 roky |
Spolupráce s dotčenými agenturami, ale i s agenturami z dalších evropských zemí, probíhá díky iniciativě WEAVE. Jejím cílem je odstranit bariéry mezinárodní vědecké spolupráce a propojit 12 evropských agentur podporujících základní výzkum.
Další podpořené mezinárodní projekty budou oznamovány po jejich schválení všemi zapojenými agenturami.
Uznávaný klinický biochemik prof. Milan Jirsa se dnes na základě jmenování vlády ČR ujímá vedení Grantové agentury České republiky (GA ČR). Na pozici nahrazuje po uplynutí druhého funkčního období prof. Petra Baldriana. Mezi jeho hlavní priority patří spuštění a příprava nových grantových soutěží, navazování nových mezinárodních spoluprací a stabilizace rozpočtu.
„Smyslem GA ČR je podpora špičkového základního výzkumu a vědkyň a vědců, kteří se mu věnují. Plánuji navázat na práci zahájenou s kolegy v předsednictvu a dále rozvíjet činnost agentury. Mezi mé cíle patří vůbec poprvé vyhlásit soutěž Návratové granty, která usnadní návrat excelentních badatelek a badatelů do vědy, například po rodičovské dovolené, a podpořit větší návratnost investic do základního výzkumu díky nové soutěži Proof of Concept,“ shrnuje své plány nastupující předseda GA ČR prof. Milan Jirsa a dodává: „Úkolů, které přede mnou stojí, je ale více: například prosadit pokračování vysoce výběrové soutěže EXPRO, začít vědeckou spolupráci s izraelskou agenturou a také zajistit dostatečné financování pro tradiční soutěže GA ČR.“
„Profesor Jirsa je uznávaný odborník v oblasti lékařských věd – je autorem zásadních objevů v oblasti dědičných žloutenek a jiných jaterních onemocnění, za které obdržel řadu ocenění. Od roku 2021 působí i v předsednictvu GA ČR. Má také bohaté zkušenosti z manažerských pozic z IKEM a vědeckých rad další institucí, které jistě uplatní při vedení GA ČR,“ shrnuje končící předseda prof. Petr Baldrian.
Vláda jmenovala prof. Milana Jirsu do čela GA ČR na návrh Rady pro výzkum, vývoj a inovace. V současné době působí v IKEM a na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Má zkušenosti také z hodnoticích panelů GA ČR, které mimo jiné posuzují návrhy projektů k financování.
Do předsednictva GA ČR je současně jmenován dr. Patrik Španěl, který se ujme oblasti zemědělských a biologicko-environmentálních věd, za než v rámci předsednictva zodpovídal prof. Petr Baldrian.
O předsednictvu GA ČR
Předsednictvo GA ČR je jmenováno vládou ČR na návrh Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Je složeno z pěti členů, kteří zastupují pět základních vědních oborů – technické vědy, vědy o neživé, lékařské a biologické vědy, společenské a humanitní vědy a zemědělské a biologicko-environmentální vědy. Funkční období členů předsednictva je čtyřleté s možností jmenování nejvýše na dvě funkční období po sobě následující. Statutárním orgánem GA ČR je její předseda. Předsednictvo schvaluje vyhlášení veřejných soutěží ve výzkumu a vývoji a rozhoduje o uzavření smluv o poskytnutí podpory, tedy o udělení grantů vědeckým projektům na základě hodnocení oborových komisí a panelů GA ČR. Předsednictvo dále koordinuje činnost těchto poradních orgánů, jmenuje a odvolává jejich členy.
prof. MUDr. Mgr. Milan Jirsa, CSc.
(nový předseda GA ČR)
Profesor Milan Jirsa působí jako vedoucí Laboratoře experimentální hepatologie a zástupce přednosty Centra experimentální medicíny IKEM, kde je také předsedou vědecké rady. Zároveň působí jako pedagog, školitel a člen oborové komise doktorského studia na Univerzitě Karlově a Vysoké škole chemicko-technologické. Je absolventem Fakulty všeobecného lékařství a Přírodovědecké fakulty Karlovy Univerzity. Profesuru získal na 1. lékařské fakultě Karlovy Univerzity. Po dosažení specializované způsobilosti v oboru klinická biochemie se začal zabývat problematikou fotodynamické terapie nádorů, záhy přešel ke studiu poruch a molekulárního mechanismu sekrece žluče. Svůj zájem postupně rozšířil na genetiku jaterních onemocnění. V průběhu své dosavadní vědecké kariéry publikoval více než 80 původních vědeckých prací v mezinárodních časopisech a vedl řadu doktorských studentů a postdoktorandů. Absolvoval dlouhodobý pobyt v Academisch Medisch Centrum v Amsterdamu. Působí ve vědeckých radách IKEM, FZO PU a nizozemské nadace Crigler-Najjar Stichting. Byl oceněn Českou hepatologickou společností ČLS JEP, čestným členstvím v České společnosti klinické biochemie a mezinárodní cenou The Bares Award. V listopadu 2021 se stal členem předsednictva GA ČR, kde odpovídá ze lékařské a biologické vědy. Od ledna 2025 je předsedou GA ČR.
RNDr. Patrik Španěl, Dr. Rer. Nat
(nový člen předsednictva GA ČR pro zemědělské a biologicko-environmentální vědy)
RNDr. Patrik Španěl, Dr. Rer. Nat., vystudoval fyziku plazmatu na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy a doktorát získal v Innsbrucku v oboru iontové fyziky. V současnosti se zabývá výzkumem iontově molekulových reakcí v plynné fázi se zaměřením na hmotnostní spektrometrii pro analýzu stopových plynů. Podílel se na vývoji metody SIFT MS, která se využívá v polovodičovém a farmaceutickém průmyslu. Aktivně spolupracuje na jejím uplatnění v mezioborovém biologickém, environmentálním, veterinárním, potravinářském i lékařském výzkumu. Je vedoucím oddělení, předsedou rady a zástupcem ředitele v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR v Praze. Působí také jako profesor na Imperial College London ve Velké Británii. Je autorem přes 300 publikací s více než 13 000 citacemi. V GA ČR dříve působil jako člen panelu 206 a předseda oborové komise 2.
Na konci října GA ČR vyhlásila termín pro podávání nominací do všech panelů GA ČR s funkčním obdobím jejich členů od dubna 2025. Uvedený termín prodlužujeme do 15. ledna pro panely v oblastech:
Oborová komise 1: Technické vědy
- P101 Strojní inženýrství (Mechanical engineering)
- P102 Elektrotechnika a elektronika (Electrical and electronic engineering)
- P103 Počítačové a informační inženýrství (Computer and information engineering)
- P105 Stavební inženýrství (Civil engineering)
- P106 Chemické inženýrství (Chemical engineering)
- P107 Anorganická materiálová věda a inženýrství (Inorganic materials science and engineering)
- P108 Organické materiály a biomateriály: věda a inženýrství (Organic materials and biomaterials science and engineering)
- P109 Pokročilá materiálová věda a inženýrství (Advanced materials science and engineering)
Oborová komise 4: Společenské a humanitní vědy
- P401 Filosofie, teologie, religionistika (Philosophy, Theology, Religious Studies) – Odborník/odbornice v oboru religionistika
- P402 Ekonomické vědy, makroekonomie, mikroekonomie, ekonometrie mimo finanční ekonometrii, kvantitativní metody v ekonomii mimo operační výzkum (Economic Sciences, Macroeconomics, Microeconomics, Econometrics except Financial Econometrics, Quantitative Methods in Economics except Operational Research) – Odborníci/odbornice v oblastech: makroekonomie, mikroekonomie, ekonometrie, kvantitativní metody v ekonomii, experimentální ekonomie
- P403 Podnikové a manažerské vědy, finance, finanční ekonometrie a operační výzkum (Business and Management Science, Finance, Financial Econometrics and Operational Research) – Odborníci/odbornice v oblastech: podnikové a manažerské vědy, optimalizační metody a operační výzkum, finance, finanční ekonometrie
- P404 Sociologie, demografie, sociální geografie, mediální studia a sociální práce (Sociology, Demography, Social Geography, Media Studies and Social Work) – Odborník/odbornice zabývající se migrací; odborník/odbornice na sociální práci, sociální geografii a demografii
- P405 Archeologie a starší dějiny do roku 1780 (Archeology and Pre-Modern History until 1780) – Odborníci/odbornice zejména na dějiny pozdního středověku a dějiny raného novověku
- P407 Psychologie, pedagogika, kinantropologie (Psychology, Pedagogy, Sport Science) – Odborníci/odbornice na oblast kognitivní psychologie, obecnou pedagogiku, didkatiku a inovace ve vzdělávání
- P408 Právní vědy a politologie (Juridical Science and Political Science) – Odborníci/odbornice zabývající se zejména správním právem, právem životního prostředí, trestním právem, ústavním právem, dějinami státu a práva; Odborníci/odbornice zabývající se zejména analýzou politických institucí, politických stran, voleb a komparativní politologií
- P409 Vědy o umění (Art Sciences) – Odborníci a odbornice na dějiny umění se specializací na středověk, raný novověk a architekturu; Odborníci/odbornice zabývající se muzikologií se specializací na dějiny hudby a hudební teorii; Odborníci/odbornice zabývající se estetikou
- P410 Moderní dějiny (od roku 1780) a etnologie (Modern History (since 1780) and Ethnology) – Odborník/odbornici na etnologii; Odborníky/odbornice na kulturní, hospodářské a sociální dějiny, dějiny každodennosti
Oborová komise 5: Zemědělské a biologicko-environmentální vědy
- P501 Fyziologie a genetika rostlin, rostlinolékařství (Plant Physiology and Genetics, Plant Medicine)
- P502 Fyziologie a genetika živočichů, veterinární lékařství (Animal Physiology and Genetics, Veterinary Medicine)
- P503 Potravinářství, ekotoxikologie a environmentální chemie (Food science, Ecotoxicology and Environmental Chemistry)
- P504 Péče o krajinu, lesnictví a půdní biologie, ekologie ekosystémů (Landscape Management, Forestry and Soil Biology, Ecosystem Ecology)
- P505 Ekologie živočichů a rostlin (Animal and Plant Ecology)
- P506 Botanika a zoologie (Botany and Zoology)
Bližší informace a nominační formulář
Grantová agentura ČR (GA ČR) podpoří od příštího roku pět mezinárodních projektů, které uspěly v samostatném hodnocení GA ČR i partnerských zahraničních agentur. Tři projekty GA ČR podpoří společně s tchajwanskou agenturou National Science and Technology Council (NSTC) a další dva s korejskou National Research Foundation of Korea (NRF).
Očekávaná doba řešení je u česko-korejských projektů dva roky a tři roky u česko-tchajwanských projektů. Každá agentura financuje náklady vědců ze své země.
Česko-korejské projekty (GA ČR – NRF)
Registrační číslo |
Navrhovatel |
Název |
Uchazeč |
Délka |
Oborová komise |
25-16919J |
doc. Ing. Jindřich Duník, Ph.D. |
Pokročilé metody odhadu stavu v úloze sledování mnoha cílů |
Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta aplikovaných věd |
2 |
OK1 – technické vědy |
25-17807J |
doc. RNDr. Libor Machala, Ph.D. |
Železo obsahující nano(foto)katalyzátory pro odbourávání mikropolutantů z vody |
Univerzita Palackého v Olomouci, Přírodovědecká fakulta |
2 |
OK1 – technické vědy |
Česko-tchajwanské projekty (GA ČR – NSTC)
Registrační číslo |
Navrhovatel |
Název |
Uchazeč |
Délka |
Oborová komise |
25-17557J |
Ing. Petr Havlásek, Ph.D. |
Zpřesnění předpovědi smrštění samozhutnitelného betonu integrací nových experimentů, simulací a experimentálních databází |
České vysoké učení technické v Praze, Fakulta stavební |
3 |
OK1 – technické vědy |
25-16715J |
Michael Volný PhD |
Ionty a povrchy: Metody pro manipulaci a využití biomolekulárních iontů |
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Fakulta chemicko-inženýrská |
3 |
OK2 – vědy o neživé přírodě |
25-17958J |
Mgr. Igor Sedlár Ph.D. |
KATRA: Poznání, konání a čas – relevantní přístup |
Ústav informatiky AV ČR, v.v.i. |
3 |
OK4 – společenské a humanitní vědy |
Grantová agentura České republiky (GA ČR) ve spolupráci s lucemburskou agenturou Luxembourg National Research Fund (FNR) vyhlašuje výzvu pro podávání návrhů projektů na principu hodnocení Lead Agency s předpokládaným počátkem řešení v roce 2026. GA ČR v této výzvě vystupuje v roli partnerské organizace – projekty hodnotí FNR a GA ČR výsledky hodnocení přejímá. Výzva je vyhlášena v rámci iniciativy Weave.
Lhůta pro podávání návrhů projektů začíná 20. 12. 2024. Českou část návrhu projektu je možné podávat nejpozději do 17. 4. 2025, tedy do 7 dnů po oficiálním termínu, který FNR pro lucemburské uchazeče stanovila na 10. 4. 2025.
Upozorňujeme, že v aplikaci pro podávání projektů je potřeba projekt založit ve výzvě Lead Agency – Partner Organization – 2026 – NCN (Poland)/FNR (Luxembourg).
Čestná prohlášení / prohlášení o způsobilosti zasílejte do datové schránky GA ČR s identifikátorem a8uadk4, a to nejpozději do 17. 4. 2025. Předmět zprávy je „Předmět zprávy je „Způsobilost – FNR – 2026“. Je nutné také doložit úplný výpis z evidence skutečných majitelů uchazeče.
Projekty jsou max. tříleté, GA ČR umožňuje délku trvání projektu 24, nebo 36 měsíců. Doba řešení musí být u všech řešitelů stejně dlouhá.
Souběhy návrhů projektů
Pro souběhy návrhů projektů, ve kterých vystupuje stejná osoba navrhovatele nebo spolunavrhovatele, platí pravidlo stanovené v čl. 3 odst. 12 Pravidel s tím rozdílem, že projekty podané do této výzvy se budou započítávat do maximálního počtu návrhů projektů podaných do výzev s předpokládaným počátkem řešení v roce 2026.
Návrhy projektů podané do této výzvy se nebudou započítávat do maximálního počtu návrhů projektů podaných do výzev s předpokládaným počátkem řešení v roce 2025.
Potřebujete poradit?
Další informace
Grantová agentura ČR (GA ČR) podpoří od příštího roku další dva mezinárodní projekty. Jedná se o první projekty potvrzené od zahraničních agentur, které v letošní výzvě hodnotila GA ČR. Jeden projekt bude financovaný společně se slovinskou agenturou Slovenian Research and Innovation Agency (ARIS) a jeden s lucemburskou agenturou Luxembourg National Research Fund (FNR).
Projekty budou podpořeny díky spolupráci agentur v rámci iniciativy WEAVE. GA ČR při jejich hodnocení vystupovala jako Lead Agency, tedy provedla hodnocení návrhů projektů a předala jej partnerským stranám, které projekty nehodnotily. Každá agentura financuje náklady vědců ze své země.
Česko-slovinský projekt (GA ČR – ARIS)
Registrační číslo |
Navrhovatel |
Název |
Uchazeč |
Doba trvání |
Oborová komise |
25-16301K |
doc. RNDr. Pavla Bojarová, Ph.D. |
Mono- and multivalent inhibitors of galectin-8 in tumour-associated (lymph)angiogenesis |
Mikrobiologický ústav AV ČR, v.v.i. |
3 |
OK2 – vědy o neživé
přírodě |
Česko-lucemburský projekt (GA ČR – FNR)
Registrační číslo |
Navrhovatel |
Název |
Uchazeč |
Doba trvání |
Oborová komise |
25-15744K |
RNDr. Klára Kosová, Ph.D. |
How to survive mild winter: Cold reacclimation and stress memory in Norstar-Manitou VRN-A1 wheat substitution lines at proteome and lipidome |
Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i. |
3 |
OK5 – zemědělské a biologicko-environmentální vědy |
Další podpořené mezinárodní projekty budou oznamovány v příštích týden, po jejich potvrzení zahraničními agenturami.