Grantová agentura České republiky (GA ČR) společně se švýcarskou agenturou Swiss National Science Foundation (SNSF) bude od nového roku financovat 7 projektů*, na kterých se budou podílet výzkumníci z obou zemí. Jedná se o první projekty společné spolupráce se SNSF.
„V mezinárodní spolupráci vidíme velký potenciál. Vědci díky ní mají možnost spolupracovat s kolegy ze zahraničí a navzájem se od sebe učit. Sdílení zkušeností a výzkumných postupů je jedním ze základních principů vědy, díky kterému vědci dosahují jedinečných výsledků. Ve spolupráci se švýcarskou stranou plánujeme pokračovat i v budoucnosti. V současné době dojednáváme také další partnerství, která bychom měli oznámit do konce roku,“ uvedla předsedkyně GA ČR RNDr. Alice Valkárová, DrSc.
O financování v rámci výzvy GA ČR a SNSF usilovalo celkem 31 projektů. Na základě posudků zahraničních expertů jich bylo doporučeno celkem sedm, a to z různých oblastí základního výzkumu. Tři z těchto projektů budou realizovány na Masarykově univerzitě v Brně, dva Akademií věd ČR a po jednom v Českém vysokém učení technickém v Praze a Vysokým učením technickým v Brně.
Projekty určené k financování
Navrhovatel |
Instituce |
Název projektu |
Ivan Foletti |
Masarykova univerzita, Filozofická fakulta
|
Kulturní dialogy v Jihokavkazském regionu ve středověku: historiografická a historicko-umělecká perspektiva
|
prof. Mgr. Martin Lysák, Ph.D., DSc.
|
Masarykova univerzita, Středoevropský technologický institut
|
Genomické substráty chromosomových přestaveb a dysploidie během evoluční diversifikace rostlin
|
Ing. Stanislav Obruča, Ph.D.
|
Vysoké učení technické v Brně, Fakulta chemická
|
Biologická funkce a dynamika PHA cyklu u bakterie Rhodospirillum rubrum a jeho biotechnologické konsekvence
|
RNDr. Jan Petrášek, Ph.D.
|
Ústav experimentální botaniky AV ČR, v.v.i.
|
Pokročilá buněčná biologie polarity rostlinných buněk
|
Prof. MUDr. Irena Rektorová, Ph.D.
|
Masarykova univerzita, Středoevropský technologický institut
|
Nové individualizované přístupy mozkové stimulace založené na synchronizaci v mozkových sítích pro zlepšení kognice zdravých seniorů a pacientů s MCI
|
Ing. Jan Rusz, Ph.D.
|
České vysoké učení technické v Praze, Fakulta elektrotechnická
|
Snížení negativních vedlejších efektů hluboké mozkové stimulace na kvalitu řeči u Parkinsonovy nemoci s využitím automatizované akustické analýzy
|
doc. RNDr. Daniel Růžek, Ph.D.
|
Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
|
Lidské protilátky proti klíšťaty-přenášeným flavivirům
|
Projekty byly vybírány metodou Lead Agency (LA), díky které je zefektivněn proces výběru.Na rozdíl od bilaterálních výzev jsou společné projekty doporučovány na základě nezávislých odborných posudků pouze jednou agenturou. Agentury se ve výběru zpravidla střídají. Letošní pozici Lead Agency zastávala SNSF.
*Financování je podmíněno splněním zákonných požadavků a přidělením prostředků GA ČR podle střednědobého výhledu státní rozpočtu.
Grantové agentuře České republiky byly předány partnerskou švýcarskou agenturou – Swiss National Science Foundation (SNSF) výsledky hodnocení LA grantů s počátkem řešení 2021.
V případě, že příslušnými uchazeči bude prokázáno splnění zákonných požadavků způsobilosti, bude na řešení těchto projektů poskytnuta podpora. Toto rozhodnutí je přijato s podmínkou, že zákonem o státním rozpočtu České republiky na rok 2021 budou Grantové agentuře České republiky přiděleny účelové prostředky ve výši dle střednědobého výhledu. V případě přidělení účelových prostředků v nižší výši, si Grantová agentura České republiky vyhrazuje právo, poskytnutí podpory na některé níže uvedené grantové projekty omezit nebo podporu na některé tyto grantové projekty neposkytnout.
Seznam vybraných projektů k financování
(Praha, 23. září 2020) Předsedkyně Grantové agentury České republiky (GA ČR) Alice Valkárová udělila ceny pěti řešitelům vynikajících vědeckých projektů ukončených v minulém roce. Prestižní ceny jsou udíleny od roku 2003 a pravidelně dokládají špičkovou úroveň českého základního výzkumu a potvrzují jeho význam pro vědecké poznání.
Letos byly oceněny výzkumné práce, které mohou mimo jiné přispět k vývoji ultrarychlých baterií, k poznání podmínek vzniku života na Zemi, k pochopení poruch v buňce vedoucích ke zhoubnému bujení, vedly ke kritickému vydání díla skladatele Bohuslava Martinů a napomohly k popisu struktury genomu některých rostlin.
„Každoročně je velmi obtížné vybrat z několika desítek excelentních projektů ty úplně nejlepší. Ani letošek nebyl výjimkou, protože projekty, které se dostaly do užšího výběru, dosahují světové úrovně,“ řekla předsedkyně GA ČR RNDr. Alice Valkárová, DrSc. „Tento ročník je pro mě významný také tím, že je to počtvrté a také naposledy, co ceny uděluji – v příštím roce tato milá povinnost již bude ležet na bedrech nového předsedy nebo předsedkyně GA ČR,“ říká jaderná fyzička Alice Valkárová, jejíž funkční období letos končí.
Laureáti Cen předsedkyně jsou každoročně vybíráni na základě doporučení několika stovek vědců, kteří se podílí na hodnocení projektů financovaných GA ČR. Do užšího výběru se probojovaly tři desítky vynikajících projektů z pěti oblastí základního výzkumu. Odborníci vybírali v oblastech technických věd; věd o neživé přírodě; lékařských a biologických věd; společenských a humanitních věd; a zemědělských a biologicko-environmentálních věd.
„GA ČR finančně podporuje základní výzkum už 27 let. Vnímáme jej jako stěžejní. Rozšiřuje hranice lidského poznání a tvoří pevné základy pro budoucí aplikované výsledky. Kromě vynikající úrovně standardních projektů, z nichž jsou Ceny předsedkyně vybírány, vypisujeme také speciální výzvy zaměřené na podporu mezinárodní spolupráce nebo mladých vědců,“ doplňuje Alice Valkárová.
O Cenách předsedkyně GA ČR
Ceny předsedkyně GA ČR jsou od roku 2003 každoročně udíleny 3–5 vybraným laureátům jako ocenění mimořádných výsledků dosažených při řešení grantových projektů ukončených v předchozím kalendářním roce. Celkově bylo k letošnímu roku oceněno 75 významných vědců a jejich projektů. Každému laureátovi náleží ocenění ve výši 100 000 Kč. Ceny jsou udělovány v pěti oblastech základního výzkumu.
O GA ČR
Grantová agentura České republiky (GA ČR) je organizační složkou státu, která jako jediná instituce v naší zemi poskytuje z veřejných prostředků účelovou podporu na projekty základního výzkumu. V rámci vyhlášených programů financuje vědecké projekty jak pro erudované vědce a týmy, tak pro mladé a začínající vědecké pracovníky. Každý rok podpoří stovky výzkumných projektů, a to na základě několikastupňového transparentního výběrového procesu. GA ČR zahájila svoji činnost v roce 1993.
Informace o oceněných projektech
Technické vědy:
Víceškálová nerovnovážná termodynamika, RNDr. Michal Pavelka, Ph.D. (Matematicko-fyzikální fakulta, Univerzita Karlova, Praha)
Cílem projektu bylo najít sjednocující geometrický popis vývoje fyzikálních systémů na různě detailních úrovních. Byly nalezeny postupy, jak detailní úrovně redukovat na méně detailní a získávat přitom nevratné chování spojené s růstem entropie. Získané poznatky jsou aplikovány například ve výzkumu nových ultrarychlých baterií, při zkoumání možností antivirových nanočástic a ve strojovém učení.
Vědy o neživé přírodě:
Vznik života na Zemi a ve vesmíru – experiment a teorie, Judit E. Šponerová, Ph.D. (Biofyzikální ústav Akademie věd ČR, Brno)
Projekt zásadně přispěl k pochopení vzniku prvních molekul genetické informace na Zemi. Podařilo se ukázat, že dopady asteroidů a meteoritů mohly mít vliv na tvorbu prvních krátkých molekul RNA. Díky projektu vznikly také scénáře toho, jak mohly vzniknout první funkční genetické molekuly sestavené z jednoduchých látek přítomných na rané Zemi, jakými jsou formamid, kyanovodík nebo formaldehyd.
Lékařské a biologické vědy:
Detailní analýza funkcí a regulačního potenciálu jednotlivých podjednotek lidského translačního iniciačního faktoru 3 a jejich dílčích pod-komplexů, Dr. rer. nat. Leoš Shivaya Valášek, DSc. (Mikrobiologický ústav Akademie věd ČR, Praha)
Projekt se zabýval regulací syntézy proteinů (translací), což je proces, během kterého dojde k překladu genetické informace – uložené ve formě DNA v genech – do proteinů. Podařilo se zjistit, jak lidský translační faktor eIF3 zajišťuje sestavení ribosomálních komplexů, které mají za úkol rozpoznat přesný začátek syntézy jednotlivých proteinů. Zjištění tohoto projektu jsou důležitá především pro výzkum deregulace translace, která významně přispívá k progresi některých typů zhoubného bujení a celé řady dalších onemocnění.
Společenské a humanitní vědy:
Souborné vydání díla Bohuslava Martinů – 2. fáze, Mgr. Aleš Březina, Ph.D. (Institut Bohuslava Martinů, o.p.s, Praha)
Hlavním výstupem projektu je kritické vydání devíti svazků díla Bohuslava Martinů, českého hudebního skladatele mezinárodního významu. V rámci projektu se podařilo vytvořit a zpřístupnit databázi pramenů klíčových jak pro poznání a výzkum skladatelova života a díla, tak i dějin hudby 20. století v českých zemích, USA, Francii a Švýcarsku. Také je zpřístupněno takřka 900 dopisů z obsáhlé korespondence této významné české osobnosti.
Zemědělské a biologicko-environmentální vědy:
Chybějící souvislosti: evoluce genomu v tribu Camelineae (brukvovité), RNDr. Terezie Mandáková, Ph.D. (Středoevropský technologický institut, Masarykova univerzita, Brno)
Lnička setá z čeledi brukvovitých je starobylá olejnatá plodina, která se v Evropě pěstovala již několik tisíc let před naším letopočtem. Díky tomuto projektu se podařilo identifikovat nejpravděpodobnější rodičovské druhy této plodiny, charakterizovat strukturu genomu pěti nejbližších příbuzných druhů a identifikovat mechanizmy, jakými se tyto genomy během evoluce měnily. Nové poznatky poskytují informace potřebné k budoucího šlechtění této významné plodiny.
Podívejte se na další podklady včetně fotografií
Kontakty:
Oddělení vnějších vztahů
Mgr. Renata Třísková
Renata.Triskova@gacr.cz
+ 420 603 309 316
Mgr. Vojtěch Janů
Vojtech.Janu@gacr.cz
+420 733 690 777